Celosvetovo chce vyrobiť 800 000 áut, čo by za mesiac december bol rekord. Problémy v dodávateľských reťazcoch podľa Toyoty poľavujú.

„Vďaka spolupráci s našimi dodávateľmi bude všetkých 14 závodov a 28 výrobných liniek v Japonsku fungovať normálne, a to prvýkrát od mája, teda po siedmich mesiacoch," uviedla Toyota. Firma je podľa objemu výroby najväčšou automobilkou na svete.

Plány na december predpokladajú, že Toyota vyrobí asi 300 000 áut v Japonsku a zhruba 500 000 vo svojich továrňach inde vo svete. Vlani v decembri predstavovala celosvetová produkcia Toyoty okolo 760-tisíc áut.

Situácia ohľadom nedostatku dielov sa zlepšuje

Výroba v Toyote sa vracia do normálu najmä vďaka tomu, že sa zlepšuje situácia okolo nedostatku dielov v juhovýchodnej Ázii. Za nedostatkom sú predchádzajúce reštrikcie zavedené kvôli šíreniu pandémie. Toyota súčasne ponechala v platnosti celoročný plán výroby a naďalej počíta s tým, že v terajšom finančnom roku vyrobí deväť miliónov áut. Finančný rok japonských firiem končí v marci.

Vyrobia státisíce áut

„Spolu s našimi dodávateľmi sa aj naďalej budeme snažiť zlepšovať náš dodávateľský reťazec a urobíme maximum, aby sme sa uistili, že zákazníkom čo najrýchlejšie dodáme čo najviac áut," uviedla automobilka. Tá chce v novembri vyrobiť 850 000 až 900 000 áut, čo by bol tiež rekord pre tento mesiac. Toyota už skôr avizovala, že novembrová výroba bude až o 150-tisíc áut nižšia, pôvodne totiž plánovala vyrobiť v novembri milión áut.

Toyota v novembri pre nedostatok čipov zníži výrobu až o 15 %
Neprehliadnite

Toyota do roka 2030 investuje 3,4 miliardy USD do výroby batérií