Japonská automobilka Toyota pokračuje v odstávke niektorých svojich japonských závodov aj v piatok. Dôvodom je nedostatok komponentov, ktoré závody Toyoty dostávajú od dodávateľov z krajín juhovýchodnej Ázie.

Toyota oznámila odstávky už vo štvrtok 9. decembra. Po započítaní tých piatkových klesne produkcia firmy približne o  9 000 vozidiel. Odstávka závodov zasiahne podľa automobilky najmä modely Lexus a SUV Land Cruiser.

Toyota Yaris Cross.
Neprehliadnite

Toyota a ďalšie japonské automobilky sa budú zaoberať alternatívnymi palivami

Aj keď rozsah obmedzenia výroby nie je vysoký, prichádza v nie najlepšom období, keď sa Toyota usiluje vykompenzovať straty na produkcii v dôsledku predchádzajúcich problémov v dodávateľskej sieti v Malajzii a vo Vietname. Tie ju donútili obmedziť produkciu áut v situácii, keď dopyt po nich na kľúčových trhoch ako Čína vzrástol.

Japonská automobilka však napriek najnovšiemu obmedzeniu výroby nezmenila svoju prognózu v oblasti produkcie, ktorú zverejnila v septembri. Aj naďalej počíta s tým, že za celý obchodný rok 2021/2022, ktorý sa skončí v marci, vyrobí 9 miliónov vozidiel.

WA 42 archív Denver - Na archívnej snímke zo 17. septembra 2021 logo japonskej automobilky Toyota Motor na vozidle počas veľtrhu automobilov v Denveri. Toyota Motor vo štvrtok 4. novembra zvýšila výhľad zisku v tomto roku po uplynulom silnom 2. kvartáli 2021/22, ktorý ukázal, že zvládla problémy s nedostatkom čipov lepšie ako jej konkurenti. Podporili ju pritom aj priaznivé menové kurzy. FOTO TASR/AP 


FILE - The company logo highlights the grille of a 2021 Tacoma pickup truck on display in the
Neprehliadnite

Automobilka Toyota v Japonsku plne obnoví výrobu, problémy v dodávateľských reťazcoch poľavujú