Letná sezóna ani nezačala a už sa chýli ku koncu

Epidemická situácia zo začiatku júla tohto roka je horšia ako pred rokom. Pre aktuálnu turistickú sezónu to neveští nič dobré. Dôvodom je silná nákazlivosť delty.

Najzasiahnutejšou kontinentálnou krajinou sa stalo Španielsko. Počet prípadov sa tam za minulý týždeň strojnásobil. Pre pyrenejský štát je to zlá spáva. Turistická sezóna, od ktorej je krajina závislá, sa dostala do ohrozenia.

Počas posledných dní sa zvyšuje počet štátov, ktoré neodporúčajú svojim občanom cestovať ani do Španielska a ani do Portugalska. Podľa pravidiel EÚ by Španielsko malo získať červenú farbu a od cestovania tam by sa malo oficiálne odrádzať.

Domáca vláda sa snaží nárast infekcií znížiť uzatváraním barov a diskoték v Katalánsku, ako sa to dialo už koncom minulého leta. Tentokrát je to už omnoho skôr.  

Najpostihnutejšou krajinou Európskej únie je však Cyprus. Počet nových prípadov za posledný týždeň sa tam zvýšil nad 400 na stotisíc obyvateľov a prekonal aj Spojené kráľovstvo.

KK24 Rím - Turisti s ochrannými rúškami počúvajú sprievodkyňu pred Koloseom v Ríme 21. mája 2021. FOTO TASR/AP
Tourists wear face masks to curb the spread of COVID-19 as they listen to a tour guide outside the ancient Colosseum, in Rome, Friday, May 21, 2021. The easing of travel restrictions this week have favored travel and tourism. (Cecilia Fabiano/LaPresse via AP)
Neprehliadnite

Všetci dúfajú v hojné leto. Turistická sezóna môže byť ale veľmi krátka

Efektivita vakcín klesá

Variant delta nie je smrteľnejší, je však nákazlivejší. Ukazujú to prvé skúsenosti z mnohých krajín sveta.

Kým západné vakcíny dokázali takmer úplne eliminovať šírenie variantu alfa, o delte sa to povedať nedá. Podľa predbežnej izraelskej štúdie mala vakcína BioNTech/Pfizer efektivitu voči šíreniu variantu alfa 94 percent, no jej účinnosť voči variantu delta klesla na 64 percent.

Podobné údaje ukázali už predtým dáta ohľadom vakcíny od AstraZeneca, ktorej účinnosť po oboch dávkach očkovania klesla na 66 percent.

Napriek tomu, že obe vakcíny sú úspešné v ochrane voči hospitalizácii, o šírení choroby sa to povedať nedá. Opäť sa tak potvrdzuje fakt, že aj úplne zaočkovaní ľudia sú šíriteľmi nákazy. Aj to je dôvod, prečo mnohé krajiny zavádzajú po návrate domácich turistov z dovoleniek povinnosť PCR testov.

Koronakríza
Neprehliadnite

Téma: Ak na dovolenky, tak čím skôr. Delta variant búcha na európske vráta

Jeden človek nakazil celý kontinent

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa