Vo vláde to vrie

V koalícii je už dlhšiu dobu napätie. Pnutie vyvolal nákup vakcín Sputnik V. Strany Za ľudí a SaS sú proti používaniu vakcíny, ktorá nemá registráciu v Európskej únii. SaS avšak avizovala, že ich kritika stojí na neudržateľnom štýle vládnutia Matoviča a nie na vakcíne Sputnik V. Podľa R. Sulíka by rekonštrukcia vlády mohla upokojiť a zlepšiť situáciu.

Šéfka Za ľudí Veronika Remišová označila riziko rozpadu vládnej koalície za reálne. Po rokovaní s prezidentkou Zuzanou Čaputovou dodala, že aktuálne v koalícii hodnotia a bilancujú rok vlády. V strane Za ľudí je rovnako vypätá situácia. Prišla už o dvoch poslancov a hrozia jej ďalšie odchody. 

Predseda parlamentu a šéf koaličného hnutia Sme rodina Boris Kollár pozval predstaviteľov OĽaNO, SaS a Za ľudí do Národnej rady SR, aby si sadli za jeden stôl a diskutovali. Vyzval ich, aby sa prestali správať ako malé deti. Ani po tomto rokovaní sa však  verejnosť nič konkrétne nedozvedela. Rokovania, aj tie vnútrostranícke, budú pokračovať.

Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Prezidentka verí, že v koalícii sa nájde zhoda na potrebných zmenách

Exsudca dostal podmienečný trest

Bývalý žilinský sudca Pavol Polka dostal trojročný podmienečný trest so skúšobnou dobou päť rokov za korupčnú trestnú činnosť. O treste rozhodol Špecializovaný trestný súd (ŠTS), ktorý schválil dohodu o vine a treste medzi níma prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). 

Exsudca musí navyše zaplatiť aj finančný trest 150-tisíc eur. Ak tak neurobí, odsedí si tri roky. Rozsudok bol okamihom vyhlásenia právoplatný. Podľa Polkovho obhajcu Petra Kubinu však uložený peňažný trest prevyšuje nielen sumu úplatkov, ktoré išli priamo jeho klientovi, ale aj ich celkovú výšku.

P. Polka priznal vinu a svoje konanie oľutoval. Písomne sa ospravedlnil Súdnej rade SR, ministerke spravodlivosti i ďalším. Podľa ÚŠP výška trestu zohľadňuje mieru spolupráce, ako aj výšku úplatkov preukázaných obvinenému v predmetnom konaní, ktoré je vymedzené skutkovými okolnosťami trestného stíhania. Bývalého krajského sudcu Pavla Polka zadržali v septembri 2020 v rámci policajnej akcie Plevel. 

Na snímke eskorta privádza bývalého krajského sudcu Pavla P. (vľavo) na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici v stredu 3. marca 2021. ŠTS rozhoduje o dohode o vine a treste a bude riešiť aj jeho väzbu. Pavol P. bol v akcii Plevel obvinený zo zločinu prijímania úplatku. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Žilinský exsudca Pavol Polka dostal za korupciu trojročný podmienečný trest

Prvý rok Matovičovej vlády bol podľa TIS úspešný

Prvý rok vlády Igora Matoviča možno z hľadiska boja proti korupcii vnímať ako úspešný. Tvrdí to riaditeľ Transparency International Slovensko (TIS) Gabriel Šípoš. Avšak brzdou v protikorupčnom boji je podľa Šípoša neplnenie sľubov o vyššej politickej kultúre či návrh na zníženie transparentnosti zadávania verejných zákaziek. 

Pozitívne však TIS vníma reformy súdnictva, majetkových priznaní funkcionárov či prístupu občanov k informáciám. Počet stíhaní pri korupčných trestných činoch narástol podľa TIS v roku 2020 medziročne viac ako o tretinu, obžalôb dokonca o polovicu na najvyššiu úroveň za posledných desať rokov. 

G. Šípoš vyhlásil, že protikorupčné nastavenie vlády vytvorilo slobodnejšie podmienky na to, aby mohla polícia či prokuratúra ísť po doteraz nedotknuteľných ľuďoch. „Ako sú kontroverzní podnikatelia (Zoroslav Kollár, Norbert Bödör, Jaroslav Hačšák), ale aj donedávna vysokopostavení verejní funkcionári (bývalý minister Peter Žiga, bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská, exprezidenti polície Tibor Gašpar a Milan Lučanský, špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ako aj viacerí sudcovia),“ doplnil. 

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) pred zasadnutím 80. rokovania vlády SR 24. februára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Prvý rok vlády I. Matoviča v boji proti korupcii možno vnímať ako úspešný, konštatuje TIS

Bitcoin sa opäť zotavil

Bitcoin v utorok klesol až na 47 341 dolárov. Dôvodom boli slová Garyho Genslera, kandidáta na šéfa americkej komisie pre burzy a cenné papiere SEC, ktoré sa týkali regulácií. G. Gensler v rámci svojho vypočúvania v Senáte uviedol, že zabezpečenie trhu s kryptomenami proti podvodom a manipuláciám je úlohou burzového dohľadu. 

Bitcoin sa však z týchto vyjadrení rýchlo zotavil. Na trhu totiž opäť vzrástol rizikový apetít. Cena najväčšej a najznámejšej kryptomeny vzrástla o sedem percent a opäť sa dostala nad 50-tisíc dolárov (41 570 eur), čo bolo jednotýždňové maximum. „Verím, že nová administratíva podporí inovácie v oblasti blockchainu, kryptomien a digitálnych aktív a neudusí ich,“ komentoval situáciu šéf firmy Ava Labs John Wu.

Bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin sa v stredu ráno opäť dostal nad 50-tisíc amerických dolárov

Niektorí v čase pandémie ušetrili

Spotrebitelia v najväčších ekonomikách sveta nazhromaždili v čase obmedzenia pohybu súvisiaceho s pandémiou dodatočných 2,9 bilióna dolárov. Takáto rezerva vytvára podľa výpočtov agentúry Bloomberg potenciál pre silné oživenie z recesie spôsobenej pandémiou. Akonáhle sa podarí dostať Covid-19 pod kontrolu a rozšíri sa očkovanie, tieto úspory by mali podporiť hospodárske oživenie.

Domácnosti v USA, Číne, Británii, Japonsku a najväčších krajinách eurozóny šetrili peniaze v čase, keď ich pandémia koronavírusu donútila nechodiť do obchodov, ale naopak, zostať doma. Nie každý však má dostatok peňazí. Sporili hlavne tí, ktorí zarábajú najviac, zatiaľ čo domácnosti s nižšími príjmami boli nútené siahnuť do úspor. Úspory takýchto domácností sa teda, naopak, pravdepodobne skôr znižovali.

Ekonomika
Neprehliadnite

Ľudia v čase pandémie ušetrili 2,9 bilióna dolárov