Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu k strede (24. novembra) 9 125 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1 148 z nich ako závažné. Ústav o tom informuje na svojom webe.

Hlásené nežiadúce účinky

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 639 závažných hlásení, z toho tri úmrtia. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale hlásili napríklad aj náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu, artritídu, perikarditídu, hypertenznú krízu či poruchu sluchu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, polyneuropatiu či hyperpyrexiu.

Na snímke klinika infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Kramároch v Bratislave v piatok 6. marca 2020. Slovenské úrady v piatok potvrdili prvý prípad nákazy novým koronavírusom na Slovensku. Pacient je momentálne hospitalizovaný a izolovaný na klinike infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Kramároch. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Európa aj Slováci sa majú čo učiť. V Británii klesajú počty hospitalizovaných s covidom

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 127 závažných účinkov, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, strata vedomia, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

Pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca hlásili 330 závažných účinkov, z toho tri úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.

Evidujú sedem úmrtí

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 41 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu.

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali štyri závažné hlásenia. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, flebotrombózu a pľúcnu embóliu.

KK17 Londýn - Britský premiér Boris Johnson dostáva druhú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca v Londýne 3. júna 2021. FOTO TASR/AP
British Prime Minister Boris Johnson receives his second jab of the AstraZeneca coronavirus vaccine from James Black, at the Francis Crick Institute in London, Thursday, June 3, 2021. (AP Photo/Matt Dunham, Pool)
Neprehliadnite

Kým Európa zažíva kvôli covidu hororovú jeseň, britská stratégia sa ukazuje ako lepšia

Ďalších sedem závažných účinkov bolo pri vakcínach s neuvedeným názvom, informácie ústav dožiadal.

Do štvrtka (25. november) evidoval ústav spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v troch ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.

Iba zlomok nežiadúcich účinkov

Z celkového počtu 5 287 594 podaných vakcín proti ochoreniu covid-19 prijal ŠÚKL doposiaľ 9 125 hlásení podozrení na nežiaduce účinky, čo predstavuje necelých 0,2 percenta. Vyplýva to z informácie, ktorú ústav zverejnil na svojom webe.

„Počet prijatých hlásení podozrení na nežiaduce účinky závisí od počtu dostupných vakcín, zaočkovaných osôb, dĺžky obdobia používania jednotlivých vakcín a subjektivity odosielateľa hlásenia,“ upozornil ŠÚKL.

WA 22 Seattle - Sedemročná Emmy Sloneckerová dostáva prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech  v americkom meste Seattle v utorok 9. novembra 2021. Spojené štáty zaočkovali zhruba 900.000 detí vo veku od 5 do 11 rokov proti COVID-19 počas prvého týždňa od spustia očkovacej kampane vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech. V stredu 10. novembra to oznámil šéf krízového štábu Bieleho domu v boji s koronavírusom Jeffrey Zients. Správu priniesla agentúra AFP. F
Neprehliadnite

Lieková agentúra schválila vakcínu od Pfizeru deťom od piatich do 11 rokov

Zdôraznil, že každý má možnosť nahlásiť podozrenie na nežiaduci účinok. Štátny ústav prijíma všetky hlásenia a v prípade potreby dožiada ďalšie informácie od odosielateľa. Objektívnejšie hlásenia z odborného hľadiska prijíma ŠÚKL od odbornej verejnosti, teda od zdravotníckych pracovníkov.

Dodal, že pri hodnotení počtu a závažnosti hlásení je potrebné vziať do úvahy všetky faktory vrátane odosielateľa hlásenia. „Je preto nesprávne zamerať sa len na počet hlásení a považovať vakcínu s vyšším počtom hlásení za menej bezpečnú,“ dodal.