Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer umožní výrobu svojho experimentálneho lieku na chorobu covid-19 aj ostatným výrobcom liekov. Stane sa tak na základe licenčnej dohody, ktorú Pfizer uzavrel v utorok so skupinou Medicines Patent Pool (MPP).

Dohoda s MPP umožní udeľovať výrobcom generík sublicencované práva na výrobu a dodávanie lieku proti covidu od spoločnosti Pfizer v 95 krajinách, v ktorých žije viac ako polovica svetovej populácie. Dohoda bude platiť dovtedy, kým Svetová zdravotnícka organizácia bude situáciu s chorobou covid-19 klasifikovať ako mimoriadnu v oblasti verejného zdravia a s globálnym rozšírením.

„Veríme, že perorálne antivirotiká môžu zohrávať zásadnú úlohu pri znižovaní závažnosti covidu, pri znižovaní zaťaženia nášho systému zdravotnej starostlivosti a môžu zachraňovať životy," uviedol Albert Bourla, generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer.

Táto dohoda je podobná tej, ktorú uzavrela skupina MPP so spoločnosťou Merck & Co. a ktorá sa týka liečiva molnupiravir určeného tiež na liečbu covidu.

Merck
Neprehliadnite

Merck požiadal o schválenie lieku proti covidu, rozhodnutie bude v priebehu niekoľkých týždňov

Molnupiravir je určený pre dospelých pozitívne testovaných ľudí s aspoň jedným rizikovým faktorom pre vznik závažného ochorenia, akým je napríklad obezita alebo choroba srdca. Tabletku majú používať ľudia s miernym až stredne ťažkým priebehom ochorenia covid-19 v domácom prostredí dvakrát denne počas piatich dní.

Aj keď tieto dva lieky fungujú na odlišnom princípe, oba pri testovaní dokázali dramaticky znížiť riziko hospitalizácie a úmrtia na covid-19, ak sa podajú krátko po infikovaní koronavírusom SARS-CoV-2.

Liek zatiaľ nie je schválený

Preparát na liečbu covidu spoločnosti Pfizer s názvom Paxlovid zatiaľ nie je schválený na použitie v žiadnej krajine. Spoločnosť Pfizer však v utorok požiadala americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) o vydanie povolenia na jeho tzv. núdzové použitie.

Ako perorálny a pomerne ľahko vyrobiteľný liek by Paxlovid mohol mať veľký vplyv na epidemickú situáciu v krajinách s menej rozvinutou zdravotnou infraštruktúrou, konštatovala agentúra AP.

Antivirotiká sa vyrábajú ľahšie ako vakcíny

Ako uviedol Esteban Burrone, vedúci politík MPP, antivirotiká sa vyrábajú ľahšie ako vakcíny. Nevyžadujú chladiaci reťazec a pacient ich môže užiť doma. Aby bol liek účinný, treba ho užiť čo najskôr po objavení sa príznakov, čo súčasne znamená, že je nevyhnutná dostupnosť testov i potvrdenie diagnózy lekárom, dodal Burrone.

Od vypuknutia pandémie minulý rok sa výskumníci na celom svete predháňali vo vývoji tabletky na liečbu covid-19, ktorú možno užívať doma, aby sa zmiernili príznaky, urýchlilo sa zotavenie a ľudia sa nedostali do nemocnice. V súčasnosti sa väčšina liečby covid-19 musí podávať intravenózne alebo injekčne.

KK18 Reading - Na archívnej snímke z 14. septembra 2021 príprava vakcíny od konkorzia Pfizer/BioNtech na očkovanie proti ochoreniu Covid-19 v americkom Readingu. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) odobril v stredu 22. septembra 2021 podávanie tretej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech pre ľudí vo veku 65 a viac rokov. Podpornú dávku vakcíny schválil aj pre dospelé osoby, u ktorých je vysoké riziko, že by mali závažný priebeh covidu, či tých ľudí, k
Neprehliadnite

Pfizer ráta tržby, za raketovým ziskom je vakcína proti covidu-19