Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer oznámila, že jej liek na liečbu ochorenia covid-19 preukázal pri klinických testoch veľmi vysokú účinnosť pri predchádzaní hospitalizácií a úmrtí. 

„Tieto dáta naznačujú, že ak bude nami vyvinuté perorálne antivirotikum schválené regulačnými úradmi, má potenciál zachraňovať životy pacientov s covidom, znížiť vážnosť priebehu infekcie covid-19 a predísť až deviatim z desiatich hospitalizácií," uviedol výkonný riaditeľ Pfizeru Albert Bourla.

Veľmi presvedčivé výsledky

Výsledky klinickej štúdie boli podľa neho v neskorších fázach dokonca také presvedčivé, že Pfizer prestal pridávať do štúdie nových dobrovoľníkov. Spoločnosť sa získané dáta chystá predložiť americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) tak skoro, ako to len bude možné.

„Dnešok je ozajstným zlomom v globálnom úsilí o zastavenie spúšte, ktorú spôsobila pandémia," komentoval Bourla zverejnenie výsledkov klinických testov Paxlovidu.

V poradí už druhé antivirotikum

Liečivo od spoločnosti Pfizer je druhým prespektívnym perorálnym antivirotikom po lieku od spoločnosti Merck, ktorý vo štvrtok podmienečne schválila na použitie Británia, ako vôbec prvá krajina na svete.

Zdravotný pracovník berie zo stola ampulku s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca, vľavo sa nachádza ampulka s vakcínou od konzorcia Pfizer/BionTech a vpravo od firmy Moderna
Neprehliadnite

Účinnosť vakcíny od Pfizer/BioNTech klesá rýchlejšie ako od AstraZenecy, ukazuje štúdia