Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že mu bola podaná aj intranazálna vakcína Sputnik V proti ochoreniu COVID-19 aplikovaná formou nosového spreja. Informovali o tom agentúry Reuters a TASS.

Preočkoval sa intranazálne

„Všetko prebehlo v poriadku, k ničomu zvláštnemu nedošlo. Presne po šiestich mesiacoch hladina mojich protilátok voči covidu poklesla a odborníci mi odporučili preočkovať sa, čo som aj pred niekoľkými dňami urobil,“ povedal V. Putin.

plot
Neprehliadnite

Putin obviňuje Európu a tvrdí, že konflikt na bielorusko-poľských hraniciach sa Ruska netýka

Dodal, že najprv mu v nedeľu podali jednodávkovú vakcínu Sputnik Light. Po rozhovore so zástupcom riaditeľa Gamalejovho národného výskumného centra epidemiológie a mikrobiológie Denisom Logunovom mu na druhý deň D. Logunov osobne podal aj intranazálnu formu tejto vakcíny v podobe nosového prášku.

Účinnosť klesá po pol roku

V. Putin (69) koncom júna – po niekoľkých mesiacoch dohadov – informoval verejnosť, že je proti koronavírusu zaočkovaný vakcínou Sputnik V. Druhú dávku vakcíny dostal v apríli tohto roka.

D. Logunov na schôdzke s V. Putinom uviedol, že účinnosť očkovania proti covidu klesá po šiestich až ôsmich mesiacoch od prvej dávky, takže je potrebné preočkovanie.

„Podľa našich aj zahraničných údajov a podľa medzinárodnej praxe sa pri tretej dávke, resp. preočkovaní toto zníženie vracia na pôvodnú úroveň. Navyše sa účinnosť zvyšuje 1,6- až 2-násobne oproti úrovni po prvom očkovaní,“ dodal D. Logunov.

WA 19 Moskva - Ruský minister obrany Sergej Šojgu volí vo volebnej miestnosti v Moskve počas parlamentných volieb v Rusku v piatok 17. septembra 2021. V Rusku sa začali voľby do zastupiteľstiev rôzneho stupňa. Ako prvé sa otvorili volebné miestnosti na ruskom Ďalekom východe. Hlasovanie bude pre pandémiu koronavírusu trvať tri dni, až do nedele 19. septembra. Občania Ruskej federácie majú možnosť voliť poslancov Štátnej dumy a ďalších zastupiteľských orgánov. Polovicu zo 450 poslancov Štátnej du
Neprehliadnite

Ruská klasika: Jeden jasný víťaz, ostatní umlčaní. Parlamentné voľby 2021