Európska agentúra pre lieky (EMA) v utorok spochybnila možnosť plošného očkovania obyvateľstva štvrtou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Podľa jej vyjadrenia by opakované podávanie posilňujúcich očkovacích dávok každých niekoľko mesiacov zrejme nebolo udržateľnou stratégiou, informovala agentúra AFP.

Problémy s imunitnou odpoveďou

EMA zároveň vyjadrila presvedčenie, že šírenie nového koronavírusového variantu omikron posúva ochorenie covid-19 z fázy pandémie smerom k trvalo sa vyskytujúcemu ochoreniu, s ktorým ľudstvo bude schopné žiť. Podobne sa k tejto téme predtým vyjadrila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

,,Ak našou stratégiou bude to, že budeme dávať každé štyri mesiace posilňujúce dávky, môžeme potenciálne dospieť k problémom s imunitnou odpoveďou," uviedol predstaviteľ EMA pre vakcinačné stratégie Marco Cavaleri.

Podľa neho by v takomto prípade hrozilo aj to, že ľudia už začnú byť unavení z neustáleho podávania podporných dávok. Zároveň však vyjadril nádej, že nový vysokonákazlivý variant omikron posunie covid-19 z pandemickej fázy do endemickej, teda k ochoreniu, s ktorým ľudstvo dokáže žiť.

Očkovanie ako pri chrípke

,,S omikronom bude popri vakcinácii výrazne pribúdať aj prirodzene získaná imunita (získaná prekonaním ochorenia). Budeme sa rýchlo blížiť k scenáru, ktorý bude bližšie k endemicite," uviedol Cavaleri.

Podľa neho by sa malo v rámci novej očkovacej stratégie zvažovať podávanie posilňujúcich dávok proticovidových vakcín v dlhších intervaloch. Takéto očkovacie kampane by podľa neho mohli prebiehať pravidelne pred začiatkom zimného obdobia, podobne ako je tomu u vakcín proti bežnej chrípke.

Cavaleri však súčasne varoval, že šírenie covidu je zatiaľ stále vo fáze pandémie a že omikron enormne zaťaží zdravotnícke systémy jednotlivých krajín. ,,Nikto presne nevie, kedy budeme na konci tunela, ale dostaneme sa tam," uviedol.

Riziko hospitalizácie je nižšie

EMA sa v tejto súvislosti odvolala na výsledky štúdií podľa ktorých je omikron je síce infekčnejší než doposiaľ dominantný variant delta, riziko ním spôsobených hospitalizácií je však približne o polovicu až dve tretiny nižšie.

WHO v utorok odhadla, že v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov sa variantom omikron zrejme nakazí viac než polovica obyvateľov Európy, píše agentúra AFP.

KK9 Boston - Cestujúci kráčajú na letisku v Bostone 21. decembra 2021. Americký prezident Joe Biden sa v utorok snažil ubezpečiť Američanov o schopnosti USA bojovať s rýchlo sa šíriacim variantom omikron, ktorý je už teraz dominantným kmeňom koronavírusu v Spojených štátoch. FOTO TARS/AP
Travelers trek through Terminal E at Logan Airport, Tuesday, Dec. 21, 2021, in Boston. Public health officials are urging caution as the new omicron variant might become the dominant strain in the U.S. during th
Neprehliadnite

Omikronom sa v najbližších dvoch mesiacoch nakazí vyše 50 percent Európanov

Viac o téme: Omikron