Z najnovšej štúdie vyplýva, že vakcíny čínskej štátnej farmaceutickej firmy Sinopharm, americkej spoločnosti Johnson & Johnson, ako aj ruská vakcína Sputnik V neprodukujú žiadne alebo len malé množstvo protilátok proti novému koronavírusovému variantu omikron, napísala agentúra Bloomberg.

Holanďanom začne čiastočný lockdown, na vine je rekordný nárast prípadov.
Neprehliadnite

Omikron je najväčšia hrozba pre verejné zdravie, zhodli sa ministri zdravotníctva G7

Najhoršie dopadol Sputnik

Vedci z Washingtonskej univerzity a švajčiarskej farmaceutickej firmy Humabs Biomed podrobili analýze šesť rôznych vakcín, aby zistili ich účinnosť proti doposiaľ najinfekčnejšiemu a najzmutovanejšiemu variantu vírusu covid-19.

Test dokázal, že v prípade Sinopharmu sa po dvoch dávkach vakcíny vytvorili neutralizujúce protilátky proti omikronu len u 3 z 13 zaočkovaných. Ešte horšie dopadla vakcína firmy Johnson & Johnson, pri ktorej podaní sa protilátky podarilo identifikovať len v jednej z 12 vzoriek. Najhoršie z trojice testovaných dopadol Sputnik, pri ktorom sa protilátky nevytvorili ani u jednej z 11 plne zaočkovaných osôb.

očkovanie
Neprehliadnite

Nemecko bojuje proti omikronu, zrýchľuje očkovanie a vakcíny sa míňajú, oslovilo štyri štáty

Štúdia, ktorá zatiaľ ešte neprešla recenzným konaním tiež dokázala, že k najmenšiemu úbytku ochranných protilátok došlo u osôb, ktoré ochorenie covid-19 prekonali a následne dostali dve dávky mRNA vakcíny od spoločnosti Pfizer.

Úroveň protilátok u tejto podskupiny testovaných klesla päťnásobne v porovnaní so 44-násobným poklesom množstva protilátok u osôb, ktoré dostali dve dávky Pfizeru, ale koronavírusovú infekciu v minulosti neprekonali.

Rusko sa voči štúdii ohradilo

Moskovské Gamalejovo výskumnom centrum, ktoré vakcínu Sputnik vyvinulo,  vo vyhlásení uviedlo, že vzorky krvného séra, ktoré boli v štúdii použité, nie sú reprezentatívne a nemožno z nich vyvodzovať závery o účinnosti Sputniku proti variantu omikron.

Zimbabwe Vaccinates Teens In Rural Areas
Neprehliadnite

Omikron môže byť slabší ako delta. Nádej vyvoláva prepad hospitalizácií v Južnej Afrike

Viac o omikrone