N501Y je mutácia, ktorá je zodpovedná za rýchlejšie šírenie vírusu. Slovensko ju pozná veľmi dobre vo forme britského variantu SARS-Cov-2. Túto mutáciu však nezávisle od neho získal aj juhoafrický variant a brazílsky variant.

Všetky tri varianty získali aj novú mutáciu E484K, ktorá je zasa zodpovedná za zníženú reakciu imunitného systému ľudského tela. Obavy vedcov dlhodobo smerujú k otázke, do akej miery sú vakcíny účinné voči obom týmto mutáciám.

Surge Testing In Essex After Case Of Covid-19 Variant Found
Neprehliadnite

Koronavírusom sa dá nakaziť aj viackrát. Reinfekcie pribúdajú s novými variantmi

Posledné dáta ukazujú, že sú účinné menej – niektoré o málo, iné o viac. Počas týždňa bola zverejnená účinnosť vakcíny Johnson & Johnson na klinickom skúšaní, ktorá dosiahla voči juhoafrickému variantu účinnosť na úrovni 64 percent. To z nej momentálne robí šampióna v boji s obávaným variantom.

Britsko-švédska AstraZeneca zas voči nemu ukázala minimálnu reakciu. Čakalo sa preto na výsledky štúdie vakcíny Sputnik V, ktorý je založený na podobnom spôsobe výroby ako obe predchádzajúce vakcíny.

 Sputnik V funguje

„Posledná štúdia vykonaná Gamalejovým centrom ukazuje, že revakcinácia Sputnikom V funguje proti novým mutáciám dobre, vrátane britského a juhoafrického kmeňa vírusu,“ povedal Denis Logunov, zástupca riaditeľa inštitútu.

Bližšie informácie ani dáta však ruská strana nezverejnila. Mala by tak spraviť v najbližších dňoch. Zatiaľ svetová vedecká komunita nezískala prístup k súhrnným dátam ani ohľadom predchádzajúcich klinických štúdií ruskej vakcíny.

Mexico Starts Vaccination Plan For Eldery People
Neprehliadnite

Väčšina zaočkovaných proti covidu môže očakávať vedľajšie účinky. AstraZeneca nie je výnimkou

Ako funguje ruská vakcína

Základom výroby vakcíny na báze virálneho vektora je neškodný vírus prechladnutia, do ktorého sa vloží genetická informácia z povrchového proteínu koronavírusu. Ruská vakcína používa dva rozdielne adenovírusy s označením Ad5 a Ad26. Jeden na prvú a druhý na druhú dávku očkovania.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa