Podpredseda hnutia Sme rodina Peter Pčolinský mal už druhýkrát pozitívny test na ochorenie Covid-19. Priebeh choroby bol ešte horší ako pri prvej infekcii. A nebol sám. Len zo slovenskej politickej špičky bolo v poslednej dobe zaregistrovaných viacero podobných prípadov s podobne ťažkým priebehom.

Podľa niektorých štúdií by mala imunita proti koronavírusu vydržať minimálne pol roka. Ukazuje sa však, že to nie je pravda. Pri P. Pčolinskom nevydržala ani dva mesiace.

Koronavírus mutuje a jeho pôvodné varianty sú vytláčané variantmi novými. Tie si našli spôsob, ako preľstiť ľudský imunitný systém. Človek ako keby zrazu bojoval s novým vírusom.

Tyrolian Regions Quarantined, Travel Restricted
Neprehliadnite

Nebezpečný juhoafrický variant nového koronavírusu je Slovensku bližšie, ako by sa mohlo zdať

Juhoafrický variant je len jedným z príkladov, ako si koronavírus pomocou mutácie E484K dokáže nájsť cestu k opätovnej infekcii. Zlou správou je, že takéto varianty vírusu pribúdajú na mesačnej báze.

Nové varianty znižujú obranyschopnosť imunitného systému, znižujú účinnosť vakcín, ale aj schopnosť detegovať ich pomocou PCR testov. Potvrdzujú to nový fínsky aj newyorský variant.

Variant z horúceho kotla

New York nie je kotlom len pre ľudí z celého sveta, ale momentálne aj pre rôzne línie koronavírusu. Vedci z dvoch univerzít, Caltechu a Columbie, nezávisle od seba objavili vysoký výskyt nového variantu vírusu v New Yorku. Označili ho ako B.1.526.

Coronavirus - Tue Feb 2, 2021
Neprehliadnite

Anglicko v obavách: v krajine sa šíria nové varianty vírusu. Účinnosť vakcín voči nim je nízka

Výskumníci z Caltechu naň natrafili skenovaním stoviek tisíc virálnych vzoriek v databáze výterov. Nový vírus sa objavil už v novembri a jeho výskyt prudko rástol. Momentálne je zaznamenaný v jednej štvrtine všetkých prípadov v New Yorku z februára, tvrdia.

B.1.526 obsahuje mutácie podobné tým, ktoré sa nachádzajú v juhoafrickom a brazílskom variante. Tieto mutácie znižujú účinnosť vakcín, niektorých spôsobov liečby, ale aj obranyschopnosť imunitného systému.

Variant z chladného severu

Vedci z Fínska zase objavili úplne nový variant, ktorý sa odlišuje od doteraz známych variantov. Tento variant má až 15 nových mutácií, čo naznačuje, že nevznikol vo Fínsku, kde je incidencia choroby nízka. Variant vírusu dostal meno Fin-796H. Vírus zdieľa niektoré mutácie britského a juhoafrického variantu, no ich kombinácia je jedinečná.

Znepokojivou sa ukázala skutočnosť, že tento variant nedokážu zachytiť štandardné PCR testy. PCR testy sa totiž sústredia iba na určité gény vírusu, ktoré však vo fínskom víruse nie sú zastúpené.

Objav Fínska ukazuje, aké dôležité je sekvenovať vzorky výterov. Fínsko je európskym lídrom v sekvenovaní, čiže skúmaní štruktúry vírusu odobratých vzoriek.

Winter Weather In The UK
Neprehliadnite

Ľudia sa stali Petriho miskami. Koronavírus je pred nami stále o krok vpred

Boj sa len začína

Americká farmaceutická spoločnosť Moderna vo štvrtok ako prvá na svete oznámila, že vyrobila vakcínu zameranú špeciálne na juhoafrickú mutáciu B.1.351. Čoskoro začne s jej klinickým skúšaním, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou dopadne úspešne. Už v priebehu niekoľkých mesiacov tak začne vyrábať vakcíny, ktoré budú omnoho účinnejšie voči novým známym mutáciám.

Horšie to je s mutáciami, ktoré ešte nepoznáme, ale už v ľudskej populácii kolujú. To bol len donedávna prípad New Yorku a Fínska, a možno súčasný prípad Slovenska. Svet je z hľadiska dlhodobej efektivity vakcín príliš optimistický, tvrdí šéf spoločnosti Moderna.

Southern California Residents Line Up For Flu Shots At Local Library
Neprehliadnite

Vakcíny vracajú úder: na jeseň budú dostupné pre deti a pripravené na nové varianty

Tri lekcie pre Slovensko

Nedávne príklady dávajú Slovensku, ale nielen jemu, tri dôležité lekcie.

1.    Viac sekvenovať. Robiť PCR testy nestačí. Tie nemusia fungovať na všetky varianty. Slovensko potrebuje sekvenovať stovky testov denne, nie desiatky mesačne. Bez dostatočného sekvenovanie nebudeme vedieť, aké varianty sa tu šíria. Každý má iné špecifiká a často aj iný spôsob liečby.

2.    Menej papierikovať. Matovičove modré papieriky sú prežitok. Ak PCR testy nie sú dostatočné pre zistenie niektorých variantov, platí to aj pre antigénové testy. Zgrupovanie ľudí a falošná istota pre mnohých, že nie sú chorí, je veľmi nebezpečná.

3.    Objednávať vakcíny už teraz. Ministerstvo zdravotníctva by malo už teraz rokovať s Bruselom alebo priamo s Modernou o dodávkach nových vakcín zameraných proti novým mutáciám. Ak sa bude vyčkávať, tieto vakcíny sa na Slovensku môžu dostať opäť neskoro.

Mexico Starts Vaccination Plan For Eldery People
Neprehliadnite

Väčšina zaočkovaných proti covidu môže očakávať vedľajšie účinky. AstraZeneca nie je výnimkou