Krajiny v celej Európe pár dni pred sviatkami zvažujú nové obmedzenia pohybu, pričom nemeckí vedci naliehali na maximálne a okamžité obmedzenia sociálnych kontaktov. Informáciu priniesla agentúra Reuters.

Infekcie omikronom sa množia v Európe, Spojených štátoch a Ázii vrátane Japonska, kde sa začal šíriť koronavírus na vojenskej základni a rozrástol na najmenej 180 prípadov.

Lockdowny a zatvorené hranice

Nemecko, Írsko, Holandsko a Južná Kórea patria ku krajinám, ktoré v posledných dňoch opätovne zaviedli čiastočné alebo úplné lockdowny.

Desiatky tisíc ľudí si v nedeľu večer vo Viedni na spomienkovom podujatí pripomenuli viac ako 13-tisíc obetí pandémie koronavírusu v Rakúsku.
Neprehliadnite

Rakúsko predĺžilo desaťdňový lockdown pre nezaočkovaných do konca roka

Novozélandský minister zdravotníctva uviedol, že jeho krajina, ktorá zaviedla jedny z najprísnejších opatrení, odkladá začiatok postupného znovuotvorenia svojich hraníc až na koniec februára 2022.

„Všetky doterajšie dôkazy poukazujú na to, že omikron je zatiaľ najprenosnejším variantom covid-19,“ povedal.

Nemecký Inštitút Roberta Kocha pre infekčné choroby v utorok odporučil okamžite zaviesť „maximálne obmedzenia kontaktu“.

Na severe chlad a omikron

Britský premiér Boris Johnson v pondelok oznámil, že skúma všetky druhy opatrení, aby udržal omikron pod kontrolou.

Neprehliadnite

Starosta Londýna vyhlásil v dôsledku šírenia omikronu stav mimoriadnej udalosti

Minister financií Veľkej Británie Rishi Sunak oznámil dodatočnú podporu vo výške jednej miliardy libier pre podniky, ktoré najviac zasiahla koronakríza.

Švédsko bude naliehať na všetkých zamestnancov, aby pracovali z domu. Krajina zavedie aj prísnejšie pravidlá pre sociálny odstup.

„Teraz musíme prevziať spoločnú zodpovednosť a musíme sa prispôsobiť novej realite," povedala na tlačovej konferencii švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

„Chápem, že mnohí sú z toho unavení - ja tiež - ale teraz tu máme nový variant vírusu, čo znamená, že sme v novej situácii."

V susednom Dánsku je omikron nateraz prevládajúcim variantom, uviedol tamojší minister zdravotníctva.

Čína zaznamenala v posledných dňoch nárast prípadov koronavírusu.
Neprehliadnite

V stredočínskom meste Si-an začali pre riziko šírenia covidu testovať milióny ľudí

 V Austrálii, kde prípady nového variantu koronavírusu vzrástli, ale počet hospitalizácií zostáva relatívne nízky, premiér Scott Morrison vyzýva, aby sa krajina vyhla ďalšiemu lockdownu.

Z jedného na 70 percent

New York spustí tento týždeň prevádzku testovacích miest a nakúpi päťsto miliónov rýchlotestov na domáce testovanie, ktoré si Američania môžu objednať online a zadarmo.

Omikron predstavuje 73 percent všetkých nových prípadov v Spojených štátoch, čo je nárast z menej ako jedného percenta na začiatku mesiaca.

Nový variant koronavírusu omikron bol prvýkrát objavený minulý mesiac v južnej Afrike a Hongkongu a doteraz bol jeho výskyt hlásený v najmenej 89 krajinách.

Závažnosť ochorenia ktoré spôsobuje zostáva nejasná, ale Svetová zdravotnícka organizácia varovala, že sa šíri rýchlejšie ako variant Delta. Omikron spôsobuje infekcie aj u ľudí, ktorí už boli zaočkovaní, alebo sa vyliečili z ochorenia covid-19.

Od vypuknutia pandémie pred takmer dvoma rokmi bolo na celom svete hlásených viac ako 274 miliónov ľudí infikovaných koronavírusom. Zahynulo viac ako 5,65 milióna ľudí.