Španielsko otvorilo hranice desiatke nečlenských krajín EÚ, ktoré považuje z epidemického hľadiska za bezpečné. Je medzi nimi Británia, Čína alebo Japonsko. Krajina dúfa v návrat britských turistov, ktorí pred pandémiou Covidu-19 tvorili najväčšiu skupinu zahraničných návštevníkov, uviedla agentúra EFE.

Podľa vládneho výnosu sa na obyvateľa desiatky nečlenských krajinách nevzťahujú „obmedzenia v cestovaní", ktorá platia pre ďalšie krajiny mimo Európskej únie. To znamená, že obyvatelia týchto štátov môžu prísť do Španielska, bez toho aby sa museli preukazovať negatívnym testom či prekonaným očkovaním. Musia len vyplniť elektronickú registráciu. Jedná sa o Britániu, Izrael, Čínu, Singapur, Thajsko, Austráliu, Nový Zéland, Južnú Kóreu, Japonsko a Rwandu.

Barcelona, Španielsko.
Neprehliadnite

Do Španielska v marci pricestovalo o 76 percent menej zahraničných turistov

Pre obyvateľov týchto krajín je tak cestovanie do Španielska ľahšie ako pre obyvateľov väčšiny štátov Európskej únie. Španielsko po nich stále vyžaduje negatívny PCR test a registráciu, ak cestujú do krajiny lietadlom alebo loďou. Krajina neuznáva vakcinačný certifikáty ani osvedčenie o prekonaní ochorenia Covid-19.

Madrid dúfa, že sa na jeho pláže a ostrovy vráti vo väčšej miere britskí turisti. Tí tvorili pred pandémiou najväčšiu skupinu zahraničných návštevníkov. Z 84 miliónov zahraničných turistov v roku 2019 ich zhruba 18 miliónov pripadlo na Britániu.

EBE 7 Moralzarzal - Na snímke ľudia čakajú na hlasovanie počas regionálnych volieb v býčej aréne v španielskom Moralzarzale v utorok 4. mája 2021. Premiérka Madridského autonómneho spoločenstva Isabel Díazová Ayusová sa v utorkových predčasných voľbách uchádza o znovuzvolenie, pričom chce zväčšiť svoj vplyv v regionálnom legislatívnom zbore. Díazová Ayusová urobila z volieb referendum o svojom boji proti prísnejším obmedzeniam v súvislosti s pandémiou, ktoré zaviedla alebo navrhla ľavicovo orien
Neprehliadnite

Pandémia zastavila úbytok obyvateľov na španielskom vidieku

Podmienky na obnovenie cestovného ruchu medzi Britániou a Španielskom ale zatiaľ nie sú priaznivé. Pri návrate domov zo Španielska musia britskí turisti nastúpiť do karantény. Povinnosť odpadne, až Španielsko bude zaradené na zoznam takzvaných zelených krajín. Preto premiérka Baleárskych ostrovov, ktoré sú obľúbenou destináciou britských turistov, Francina Armengolová vyzvala Londýn, aby na svojom semafore rozlišoval rôzne španielske regióny. „My by sme mohli byť na zelenom zozname už týždeň," uviedla Armengolová.

Odborník na cestovný ruch Paul Charles označil na stanici BBC španielske rozhodnutie za ,,prekvapivé". Domnieva sa, že aj ďalšie krajiny po príklade Španielska pristúpia k výraznému uvoľneniu pravidiel cestovania. Podľa neho to ukazuje, ako veľmi Španielsko závisí na kúpnej sile Britov.