Pokles obyvateľov španielskeho vidieka trápi zákonodarcov a občanov už viac ako pol storočia. Až pandémia ochorenia Covid-19 to náhle zmenila.

Prvýkrát za uplynulé desaťročia vidiecke regióny a menšie mestá v Španielsku zaznamenávajú viac ľudí, ktorí prichádzajú, ako odchádzajú, pretože obmedzenia pohybu pre obavy zo šírenia pandémie nového koronavírusu vyvolali dopyt po priestrannejších životných podmienkach a miestach bližšie k prírode. Takýto demografický posun badať aj v iných vyspelých rozvinutých ekonomikách, napríklad v USA či v Británii.

Pred Španielskom tak stojí ďalšia výzva - presvedčiť ľudí, aby zostali aj po skončení pandémie. V krajine, kde sú niektoré regióny tak riedko osídlené ako Laponsko za polárnym kruhom, sa vláda snaží povzbudiť ľudí, aby zostali vo svojich nových domovoch.

V niektorých regiónoch prebiehajú hlboké zmeny, ktoré začínajú byť nezvratné,“ uviedol Tomás García Azcárate, zástupca riaditeľa španielskeho Inštitútu pre ekonomiku, geografiu a demografiu v Madride.

Masová urbanizácia

Vláda premiéra Pedra Sáncheza sa pokúša udržať tento trend, ktorý by jej zároveň pomohol vyriešiť dlhodobé sťažnosti na zanedbávanie vidieckych oblastí. Kabinet má v úmysle vynaložiť veľké prostriedky zo 140 miliárd eur, ktoré má Španielsko v nasledujúcich šiestich rokoch dostať z európskeho fondu obnovy na oživenie ekonomiky po pandémii, na zlepšenie infraštruktúry a možností na vidieku.

Európske fondy všetko menia,“ uviedol Francés Boya, generálny tajomník ministerstva pre ekologickú transformáciu v Madride, ktorý má na starosti populačnú politiku. „Umožnia nám vylepšiť ukazovatele, ako napríklad podiel vidieckeho obyvateľstva, ktoré nie je spojené s novými technológiami,“ spresnil.

KK7 Praha - Český prezident Miloš Zeman prichádza zapáliť prvú z 30.000 sviečok na pamiatku obetí pandémie koronavírusu na Pražskom hrade 10. mája 2021. FOTO TASR/AP
Czech Republic's President Milos Zeman is escorted by a helper, as he arrives to light a candle to commemorate victims of the COVD-19 pandemic at the Prague Castle in Prague, Czech Republic, Monday, May 10, 2021.  The Czech Republic is massively relaxing its coronavirus restrictions as the hard-hit nation pays respect to nearly 30,0
Neprehliadnite

Počet obetí pandémie v Česku prekročil 30-tisíc.

Španieli sa začali hromadne sťahovať do miest na začiatku 50. rokov minulého storočia, zhruba desať rokov po občianskej vojne v krajine. Najväčší exodus z vidieka v Španielsku trval do roku 1991 a podľa centrálnej banky zvýšil podiel obyvateľov miest na 80 percent zo 60 percent.

Podobné urbanizačné trendy zažili v druhej polovici 20. storočia krajiny po celom svete. Ale presuny v Španielsku boli výraznejšie, pretože sa ľudia sťahovali do menšieho počtu miest, uviedla vo svojej správe španielska centrálna banka.

Nerovnomerné osídlenie

Táto koncentrácia zanechala v Španielsku neobvyklé dedičstvo - veľmi nerovnomerné osídlenie. Na základe počtu štvorcových kilometrov s minimálne jedným obyvateľom je v Španielsku osídlených iba 13 percent územia v porovnaní takmer so 70 percent vo Francúzsku a 60 percent Nemecku, ukazujú údaje banky.

Približne 3 403 lokálnym samosprávam alebo viac ako 40 percent dedín a mestečiek v krajine stále hrozí riziko „zmiznutia", sú totiž domovom len asi milióna ľudí.

Vo väčšine častí sveta ľudí prirodzene priťahujú veľké mestá," uviedol James Pomeroy, globálny ekonóm spoločnosti HSBC v Londýne. „Ak bude pandémia pôsobiť ako spúšťač zmeny a niektoré z pracovných miest sa rozšíria po celej krajine, mohli by ste vidieť širšiu základňu jednotlivcov s vysokými príjmami, ktorí míňajú svoje peniaze za miestne tovary a služby," skonštatoval a dodal, že by to prinieslo veľa pozitív.