Johan Sverdrup patrí medzi päť najväčších ropných polí v Nórsku. Objavila ho firma Lundin Petroelum v roku 2010. Ide o najväčší objav v Severnom mori za viac ako posledných 30 rokov a z hľadiska rezerv o tretie najväčšie nórske ropné pole. Podľa odhadov z neho dokážu ťažiť 40 rokov.

Na začatie ťažby dostala povolenie firma Equinor, ktorej partnermi sú Lundin, Aker BP, Total a nórska štátna firma Petoro. Ťažba prichádza krajine vhod, pretože v dohľade nie je žiadny nový projekt väčších rozmerov a toto pole jej pomôže k najväčšiemu rastu ťažby ropy od 80. rokov 20. storočia.

Ťažba zo starších nórskych polí, z ktorých mnohé sú v prevádzke od 70. rokov, klesá a bez nových bude toto odvetvie stagnovať, upozorňuje agentúra Bloomberg.

V súčasnosti je krajina 15. najväčším producentom ropy na svete. V roku 2018 sa produkcia pohybovala okolo 1,8 milióna barelov ropy denne. Viacerí odborníci sa však prikláňajú k názoru, že nórsky ropný a plynárenský priemysel čaká neistá budúcnosť.

Odchod po sto rokoch

„Vychladnutie“ Severného mora naznačuje aj nedávna správa o odchode veľkého amerického koncernu. Nórsky trh po vyše storočí opúšťa ExxonMobil. Podľa nórskej tlače spoločnosť plánuje predať svoje zvyšné nórske aktíva miestnej firme Var Energi patriacej pod taliansku spoločnosť Eni.

Za svoje nórske aktíva by mal ExxonMobil získať 38 miliárd nórskych korún (3,83 miliardy eur), pričom dohoda by oficiálne mala byť oznámená koncom septembra. Zdroj blízky rokovaniam, ktorý si neželal byť menovaný, pre AFP časový harmonogram potvrdil, dodal však, že firmy ešte stále rokujú.

„Zatiaľ sme uzatvorili predbežnú dohodu,“ povedal zdroj. Podobne sa vyjadrila aj hovorkyňa firmy ExxonMobil v Nórsku Anne Fougner. Ako uviedla, počas prebiehajúcich rokovaní sa o nich firma nevyjadruje.

Dokončenie transakcie bude znamenať úplný odchod firmy ExxonMobil z nórskeho trhu, na ktorý vstúpila v roku 1893. Spoločnosť sa v posledných rokoch zameriava na produkciu ropy z bridlíc v USA, ako aj na produkciu z lukratívnych ložísk v Guyane.

Na druhej strane, Var Energi sa s objemom produkcie 300- až 350-tisíc barelov denne posunie na pozíciu druhého najväčšieho producenta ropy v severskej krajine po spoločnosti Equinor.

Už v júni nórske médiá informovali, že ExxonMobil plánuje predať

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa