Neexistujú tu žiadne rieky, jazerá ani oblasti s bohatou prírodnou vegetáciou, zato produkcia ropy v krajine sa v júli pohybovala na úrovni 9,65 milióna barelov denne.

Zásoby vody v podzemí tvoria 98 percent všetkej prírodne sa vyskytujúcej pitnej vody v krajine. Saudskí odborníci na podzemnú vodu z King Faisal University už v roku 2016 varovali, že kráľovstvo má zásoby pitnej vody z hlbokých studní iba na 13 rokov, pripomína britský portál The Guardian.

Zdroje podzemnej vody v Saudskej Arábii, kde zaprší len zriedka, ak vôbec, sa vyčerpávajú veľmi rýchlo aj podľa OSN. Tá v správe z roku 2008 uviedla, že väčšinu vody pochádzajúcu z hlbokých rezervoárov, ktoré boli naplnené pred tisíckami rokov, vyčerpajú v priebehu 25 rokov.

Štyri pätiny podzemnej vody v krajine sú už preč, odhaduje zase National Geographic.

Ilúzia dostatku

Púštna krajina vďačí za svoje bohatstvo rope, ktorú tu objavili v roku 1938. Vďaka jej exportu mohla Saudská Arábia okrem iného desaťročia realizovať nákladné poľnohospodárske projekty zamerané na pestovanie potravín, napríklad pšenice, chov dobytka či udržiavanie zelene, aby zabezpečila obyvateľstvu určitú životnú úroveň.

Napriek núdzovej situácii to v Rijáde pôsobí, akoby žiadna hrozba neexistovala, podotýka The Guardian. Hlavné mesto pokračuje v stavebnom boome a rozširuje panorámu o ďalšie výškové budovy.

V pláne je aj vybudovanie turistického centra zatiaľ s pracovným názvom Red Sea Project. Má ísť o dovolenkové stredisko veľké ako Belgicko, ktoré má prilákať ročne milión návštevníkov. Súčasťou projektu sú nedotknuté pláže a 50 nových hotelov. Podľa aktuálnych odhadov má toto stredisko spotrebovať 56-tisíc kubických metrov vody denne.

Zničí ropné kráľovstvo voda? Zázrak v púšti nebude fungovať večne

Zdroj: TASR / AP

Saudská Arábia s 33,4 milióna obyvateľov každý deň minie dvojnásobok svetového priemeru spotrebovanej vody na osobu, teda

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa