Rôzne objavy zemného plynu vo východnej časti Stredozemného mora ohrozujú status Ruska ako hlavného európskeho dodávateľa plynu, píšu výskumníci zo Sheffield Hallam University. Okolo 37 percent európskych zásob plynu pochádza od koncernu Gazprom, čím si Európa vytvorila od Ruska energetickú závislosť. Riziko straty by podľa nich mohlo okrem iného vyústiť do vojenských konfliktov.

V tamojšom regióne však dochádza k prerozdeleniu a rozdrobeniu kontroly novoobjavených zásob. Hlavnú úlohu zohrávajú Turecko, Egypt, Izrael, Cyprus a Grécko.

Egyptsko-cyperská spolupráca

V posledných rokoch zaznamenali najväčšie objavy práve blízko cyperského pobrežia. Taliansky konglomerát Eni má od roku 2018 k dispozícii pole Calypso. Americká energetická spoločnosť Noble Energy už v roku 2011 objavila pole Aphrodite, na ktorom spolupracuje s cyperskou vládou.

Minulý rok tiež Cyprus podpísal dohodu s Egyptom o výstavbe podmorského plynovodu, ktorý bude prepravovať plyn z Aphrodity do krajín EÚ cez Egypt. Predaj plynu cez egyptský terminál má v priebehu 18 rokov zabezpečiť čistým príjem okolo 9,5 miliardy dolárov.

Spoločnosť ExxonMobil v tomto roku úspešne dokončila projekt Glaucus-1. Vrt siaha do hĺbky vyše dvetisíc metrov pod vodou a podľa predbežných analýz ide o nemalé nálezisko s objemom niekoľko stoviek miliárd kubických metrov plynu.

Pri egyptskom pobreží sa nachádza najväčšie plynové pole v Stredozemnom mori – Zohr. Rozsiahle nálezisko si pripísal v roku 2015 taliansky energetický podnik Eni. Egyptská vláda tiež plánuje ďalších 11 nových projektov v oblasti ťažby zemného plynu, čím si chce získať kľúčovú pozíciu regionálneho strediska a uzla pre medzinárodné obchodovanie a distribúciu plynu.

Egypt vykonal v posledných rokoch sériu veľkých

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa