Bývalý ruský minister financií Alexej Kudrin končí na čele ruskej Účtovnej komory, aby sa mohol sústrediť na projekty v súkromnej sfére. Na svojom webe o tom dnes informoval denník Kommersant. Kudrin mal počas svojho dlhoročného pôsobenia vo verejnom sektore blízko k prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Svoju rezignáciu odovzdal Putinovi

Podľa médií Kudrin prejde na vedúcu pozíciu v ruskej internetovej firme Jandeks, ktorá na európskom trhu pôsobí pod názvom Yandex NV a je registrovaná v Holandsku.

Agentúra Reuters uviedla, že Kudrin bude najvyššie postaveným ruským činiteľom, ktorý po februárovom vpáde ruských vojsk na Ukrajinu opustí svoju funkciu.

„Spolu som vo verejnom sektore bol zhruba 25 rokov. Teraz by som sa chcel zamerať na významné projekty, ktoré súvisia s rozvojom v širokom zmysle súkromných aktivít a majú pritom veľký vplyv na ľudí, "napísal Kudrin na sociálnej sieti Telegram.

Doplnil, že Putinovi odovzdal svoju rezignáciu. Kudrinov odchod má podľa informácií RIA Novosti v stredu preskúmať horná komora ruského parlamentu.

Kudrin bol medzi rokmi 2000 a 2011 vplyvným ministrom financií. Ako šéf Účtovnej komory, kontrolného orgánu dohliadajúceho na ruské verejné financie, sa ale držal pomerne bokom.

Dostáva sa pod narastajúci tlak

Podľa neoficiálnych informácií sa exminister minulý týždeň stretol s Putinom, aby s ním prerokoval budúcnosť ruského internetového gigantu Jandeks. Agentúre Reuters to potvrdili tri nemenované zdroje oboznámené so situáciou.

Spoločnosť Jandeks minulý týždeň avizovala, že pre geopolitickú situáciu má v pláne svoje podnikanie reorganizovať. Podľa informácií Kommersantu sa od spoločnosti chystá oddeliť jej holandská súčasť Yandex NV, ktorá potom zmení aj názov.

Holdingová spoločnosť Yandex NV má v Rusku dominantné postavenie na trhu internetového vyhľadávania, poskytuje ale aj množstvo ďalších služieb, vrátane automobilovej prepravy. Od februára, keď Rusko napadlo Ukrajinu, sa ale firma dostáva pod narastajúci tlak, aby štátom kontrolované internetové spoločnosti VK odpredala niektoré svoje súčasti, napríklad spravodajský servis.

Ďalšie dôležité správy

PK 22 Soči - Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin a arménsky premiér Nikol Pašinjan pózujú počas stretnutia v rezidencii Bočarov Ručei v čiernomorskom letovisku Soči 31. októbra 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin, left, and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan pose for a photo prior to their meeting in the Bocharov Ruchei residence in the Black Sea resort of Sochi, Russia, Monday, Oct. 31, 2022. (Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Putinova aliancia krajín bývalého Sovietskeho zväzu sa v Arménsku dočkala studenej sprchy