Spoločnosť Lukoil, druhý najväčší producent ropy v Rusku, sa v 2. štvrťroku tohto roka vrátila k zisku.  Spoločnosť v piatok informovala, že v 2. kvartáli zaznamenala zisk na úrovni 189,8 miliardy rubľov (2,18 miliardy eur). V rovnakom období minulého roka vykázala stratu 18,7 miliardy rubľov. Zisk pred úrokmi, daňami a odpismi (EBITDA) vzrástol zo 137,2 miliardy na 339,8 miliardy rubľov.

ropna plosina
Neprehliadnite

Po strmom utorkovom raste dnes ceny ropy mierne klesli

K obratu prispel rast cien ropy a zemného plynu, ako aj program obmedzovania ťažby zoskupenia OPEC+, ktorého je Rusko členom. Spomínané ťažobné škrty začali štáty zoskupené v OPEC+ v poslednom období uvoľňovať, keďže ekonomiky sa po minuloročnej kritickej fáze pandémie nového koronavírusu začali zotavovať a ceny ropy už nebolo potrebné podporovať produkčnými obmedzeniami.

Ako Lukoil dodal, jeho produkcia ropy v Rusku vzrástla v 2. štvrťroku v porovnaní s májom minulého roka zhruba o 170-tisíc barelov denne (1 barel = 159 litrov). Naopak, v prípade niektorých zahraničných projektov, ako napríklad iracký projekt Západná Qurna 2, ťažba mierne klesla. Spoločnosť zároveň uviedla, že v budúcom roku plánuje zvýšiť kapitálové výdavky. Zatiaľ čo v tomto roku by mali dosiahnuť od 470 miliárd do 490 miliárd rubľov, na budúci rok ich plánuje na úrovni 500 miliárd rubľov.