Tovar, ktorého tranzit cez Litvu do ruskej Kaliningradskej oblasti je pre sankcie Európskej únie zakázaný, je možné "rýchlo presmerovať na námorné trasy a prevážať loďami". Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na ruskú agentúru TASS.

K dispozícii je aj prístav

TASS citovala ministerku rozvoja infraštruktúry Kaliningradskej oblasti Jevgeniju Kukuškinu, podľa ktorej Litva blokuje približne 30 percent dovozu do Kaliningradu. Tento tovar je podľa nej možné ,,rýchlo presmerovať na námorné trasy a prevážať loďami". Kaliningrad má prístav na pobreží Baltského mora.

Litva v sobotu (18. júna) zakázala prevoz ocele a iných železných kovov cez svoje územie z Ruska do susednej Kaliningradskej oblasti po tom, čo vstúpili do platnosti sankcie EÚ voči Moskve.

Litva v pondelok uviedla, že zákaz železničnej prepravy tovaru cez jej územie do susednej Kaliningradskej oblasti, ktorá je exklávou Ruska, je v súlade so sankciami Európskej únie. Ruské ministerstvo zahraničných vecí rovnako v pondelok oznámilo, že si v tejto záležitosti vyhradzuje právo podniknúť kroky "na ochranu svojich národných záujmov".

Jedno percento z celkového dovozu

Litovská premiérka Ingrida Šimonyté v stredu na Twitteri uviedla, že tvrdenia Ruska o blokáde sú nepravdivé, a že dotknutý tovar predstavuje iba jedno percento z celkového ruského dovozu do Kaliningradu.

Kaliningradská oblasť, ktorá sa nachádza medzi Litvou a Poľskom, dostáva dodávky z Ruska železnicou a plynovodom cez územie Litvy.

Exklávu, kde sídli veliteľstvo ruskej Baltskej flotily, v apríli 1945 dobyla Červená armáda od nacistického Nemecka a po druhej svetovej vojne bola postúpená Sovietskemu zväzu. Územie predtým patrilo pruskej provincii Východné Prusko.

Ďalšie dôležité správy

KK49 Berlín - Budova Reichstagu, sídlo nemeckého parlamentu Bundestag, 7. novembra 2022. Prezidentské voľby v Nemecku sa uskutočnia v nedeľu 13. februára. FOTO TASR/AP
Exterior view of the Reichstag building home of the German federal parliament, Bundestag, in Berlin, Germany, Monday, Feb. 7, 2022. On Sunday, Feb. 13, 2022 the 1.472 members of the Federal Assembly will vote the new German President at the Reichstag building. (AP Photo/Michael Sohn)
Neprehliadnite

Nemecká vláda varuje Rusko pred stupňovaním napätia s Litvou