Spojené štáty uviedli, že „skalopevne stoja" za svojím záväzkom brániť Litvu ako člena NATO po tom, čo Rusko pohrozilo, že „určite zareaguje" na „nepriateľské akcie" Vilniusu. Išlo o reakciu na litovský zákaz tranzitu tovaru do Kaliningradskej oblasti. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Útok proti jednému znamená útok proti všetkým

„Stojíme pri našich spojencoch v rámci NATO a tým pádom stojíme aj pri Litve," povedal novinárom hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Ned Price.

„Konkrétne náš záväzok k článku päť Severoatlantickej zmluvy, že útok proti jednému alebo viacerým členským štátom sa bude považovať za útok proti všetkým - tento záväzok je zo strany Spojených štátov neotrasiteľný," dodal Price.

Nekompromisný postoj Litvy

Litva podľa AFP patrí medzi štáty Európskej únie, ktoré sa najostrejšie postavili proti ruskej invázii na Ukrajinu.

Vláda vo Vilniuse v sobotu zakázala tranzit tovaru do ruskej Kaliningradskej oblasti cez svoje územie. Ide o tovar, na ktorý sa vzťahujú ekonomické sankcie Európskej únie. Spojené štáty toto opatrenie privítali.

Kaliningradská oblasť, ktorá sa nachádza medzi Litvou a Poľskom, dostáva dodávky z Ruska železnicou a plynovodom cez územie Litvy. Exklávu, kde sídli veliteľstvo ruskej Baltskej flotily, v apríli 1945 dobyla Červená armáda od nacistického Nemecka a po druhej svetovej vojne bola postúpená Sovietskemu zväzu. Územie predtým patrilo pruskej provincii Východné Prusko.

Ďalšie dôležité správy

Kremeľ
Neprehliadnite

Moskva si pre spor s Litvou údajne predvolá veľvyslanca EÚ v Rusku