Moskva neodpovie na zákaz prepravy tovaru cez územie Litvy do Kaliningradskej oblasti len diplomatickým, ale aj praktickým spôsobom. Uviedla to v stredu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová, informuje agentúra Reuters.

Praktické opatrenia Ruska

„Ako jedna z hlavných otázok zaznieva, či bude reakcia (Moskvy) výlučne diplomatická. Odpoveď je: nie," povedala Zacharovová na pravidelnom tlačovom brífingu. „Odpoveď nebude diplomatická, ale praktická," dodala bez akýchkoľvek podrobností o tom, o aké opatrenia pôjde.

Litva stopla tranzit tovaru

Vláda vo Vilniuse v sobotu zakázala tranzit tovaru do ruskej Kaliningradskej oblasti cez svoje územie. Ide o tovar, na ktorý sa vzťahujú ekonomické sankcie Európskej únie. Spojené štáty toto opatrenie privítali.

Kaliningradská oblasť, ktorá sa nachádza medzi Litvou a Poľskom, dostáva dodávky z Ruska železnicou a plynovodom cez územie Litvy. Exklávu, kde sídli veliteľstvo ruskej Baltskej flotily, v apríli 1945 dobyla Červená armáda od nacistického Nemecka a po druhej svetovej vojne bola postúpená Sovietskemu zväzu. Územie predtým patrilo pruskej provincii Východné Prusko.

Ďalšie dôležité správy

WA 3 Washington - Hovorca ministerstva zahraničných vecí Ned Price počas tlačovej konferencie vo Washingtone v pondelok 22. februára 2021. FOTO TASR/AP 

State Department spokesman Ned Price speaks during daily press briefing at the State Dept., Monday, Feb. 22. 2021 in Washington. (Nicholas Kamm /Pool via AP)
Neprehliadnite

Náš záväzok voči Litve platí. Pred Ruskom ju budeme brániť, odkazujú Spojené štáty