Poslanec Národnej rady SR  Richard Raši 22. septembra inicioval poslanecký prieskum v Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice. Ako člen zdravotníckeho výboru kritizoval postup nového vedenia nemocnice.

„Lekári, sestry a ostatní zdravotníci liečia pacientov v priestoroch, kde je v lete niekedy aj 40 stupňov, ale riaditeľ si dá zrekonštruovať kanceláriu a nainštalovať klimatizáciu. Namiesto toho, aby rekonštruoval pacientske izby, jednotky intenzívnej starostlivosti či operačné sály, obnovuje svoje priestory, prijíma desiatky známych do administratívy a lekári a sestry a ostatní zdravotníci melú z posledného," vtedy konštatoval R. Raši.

Neprehliadnite

Richard Raši: Poznám víťaza na post riaditeľa trnavskej nemocnice ešte pred výberovým konaním

Ešte v máji bývalého generálneho riaditeľa lekára Milana Maďara vystriedal úradník prešovskej župy Vladimír Grešš. Na miesto ekonomického riaditeľa zasadol úrazový chirurg a šéf lekárskych odborov Martin Paulo. Medicínskeho riaditeľa nahradil stomatológ Peter Kizek.

"Za generálneho riaditeľa bol vymenovaný na dobu určitú Ing. Vladimír Grešš. Ide o manažéra s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti finančného manažmentu, dátového manažmentu a viacnásobnými dobrými výsledkami pri budovaní efektívnych organizačných štruktúr regionálneho významu. Minister zdravotníctva od neho očakáva hĺbkovú analýzu aktuálneho stavu UNLP a návrhy na zlepšenie organizačného a finančného zdravia UNLP v technickej a prevádzkovej oblasti," napísala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Neprehliadnite

Povedzte mi nemocnicu a ja vám poviem, kto v nej vyhrá výberové konanie, hovorí exminister Raši

Poslanecký prieskum sa kvôli pandémii doteraz nekonal. Nemocnica medzitým ohlásila zlepšenie hospodárskeho výsledku v prvom polroku oproti minulému roku, no audit hospodárenia zatiaľ nezverejnila.  

Výberové konanie na post nového riaditeľa druhej najväčšej nemocnice na Slovensku má prebehnúť v utorok 10. novembra. Podľa poslanca R. Rašiho je už dopredu rozhodnuté, že post generálneho riaditeľa získa dočasný šéf nemocnice Vladimír Grešš.

Poslanec strany Hlas-SD v rozhovore pre TREND povedal: „Nech sa bude robiť akékoľvek výberové konanie, keď sa ma spýtate, ja vám dopredu poviem, kto vyhrá. A verte, že trafím na sto percent. “

„V priestoroch lekárne, kde dal výpoveď Dr. Max, miesto toho, aby tam vznikla nemocničná lekáreň, tak tam urobili administratívu. Dôvod je jednoduchý – cez cestu má lekáreň riaditeľova manželka,“ dodáva R. Raši.

Neprehliadnite

Richard Raši: Minister Krajčí zlyhal, prípadov Covidu mohol byť zlomok. Dajme tam epidemiológa

Na konci októbra poslanec strany Hlas-SD upozornil na to, že výberové konanie na post riaditeľa Fakultnej nemocnice Trnava získa Vladislav Šrojta, ktorý niekoľko rokov pôsobil ako prokurista spoločnosti Toyota Financial Services Slovakia. Výberové konanie na tento post sa uskutoční vo štvrtok.

Okrem R. Rašiho kritizovala netransparentnosť vo výberových konaniach aj Nadácia Zastavme korupciu. Tá analyzovala výber 11 nových šéfov štátnych podnikov. Všetky výberové konania síce prebehli podľa zákona, no deklarované prvky verejnej kontroly v nich podľa nej chýbali.