Na Slovensku prebiehajú veľké personálne výmeny v nemocniciach. Vidíte v nich ako bývalý šéf rezortu a súčasný člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo nejakú koncepciu, plán alebo stratégiu?

Na základe medializovaných informácií, ale aj od toho, čo povedal pán minister Krajčí, on do personálnej politiky pravdepodobne nijako nezasahuje, ale ani do chodu ministerstva, a všetko rieši generálny tajomník. Ten má kompetencie na všetko, a chodí aj odvolávať riaditeľov nemocníc.

Minister ale musí zodpovedať za ľudí v nemocniciach, lebo nemocnice sú chrbtovú kosťou pre akékoľvek problémy. A on to nechal na úradníka.

Takže zmeny na postoch riaditeľov nemocníc neboli korektné? 

Bohužiaľ, personálne nominácie sú zatiaľ chyba za chybou. Prvý problém je Všeobecná zdravotná poisťovňa, keď Transparency International povedala, že to bol ukážkový prípad, ako sa výberové konanie nemá robiť. A nakoniec aj vybrali človeka, ktorý získal skoro najmenej bodov.

Neprehliadnite

Richard Raši: Minister Krajčí zlyhal, prípadov Covidu mohol byť zlomok. Dajme tam epidemiológa

Vyvrcholením zatiaľ bola popradská nemocnica, kde dal lekára, ktorý riadenie nezvládol. Kde urobil také zmeny v organizačnej štruktúre, ktoré mohli ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti, keď húfne začali odchádzať lekári. Po proteste sa dohodli, že riaditeľ odchádza, a Krajčí povedal, že demisiu prijíma. Riaditeľ sa dal na PNku a je stále vo funkcii a riadi to ďalej. Pritom ide o človeka, ktorý tu chodieval na ministerstvo dennodenne.

Je to tak aj inde?

V Košiciach, odkiaľ pochádzam, je človek, ktorý je aroganciou moci. V tejto kríze, keď treba investovať do všetkého možného, lebo košická nemocnica je stará 85 rokov, prvé, čo urobí, si kúpi klímu priamo do svojej pracovne. Miesto toho, aby bola na pacientskych izbách alebo na operačkách.

V priestoroch lekárne, kde dal výpoveď Dr. Max, miesto toho, aby tam vznikla nemocničná lekáreň, tak tam urobili administratívu. Dôvod je jednoduchý – cez cestu má lekáreň riaditeľova manželka.

Ešte spomeniem Trenčín, kde je bývalý vojak – výsadkár – a jeho medicínske skúsenosti sú také, že robil na klinike doktora Kostku. Čiže nominácie sú nekompetentné, a zdá sa že ku každej nominácii viete urobiť aj nejakého pavúka prepojení. Kto a prečo tam je.

Ministerstvo sa ale na týchto pozíciách zaštiťuje výberovými konaniami

Nech sa bude robiť akékoľvek výberové konanie, keď sa ma spýtate, ja vám dopredu poviem, kto vyhrá. A verte, že sa trafím na sto percent. Teraz sa chystá Trnava, a keď sa uzavrú prihlášky, ja vám poviem, kto vyhrá.

Reforma zdravotníctva

Vláda chcela minulý týždeň narýchlo schváliť kapitálovú injekciu do VšZP. Čo si o tom myslíte?

My sme vždy boli fanúšikovia unitárneho zdravotného systému. Kedysi sme prišli s touto myšlienkou a boli sme médiami rozsekaní na cimpr-campr.

Množstvo ľudí je ale aj v súkromných poisťovniach. Mala by sa asi zvýšiť suma, ktorá ide do verejného zdravotného poistenia, ktorá sa rozdelí medzi všetky poisťovne. V každom prípade peniaze treba aj pre všeobecnú, ale aj pre ostatných.

Ako hodnotíte víziu a reformné plány ministerstva?

Ja som nič konkrétne nezachytil. Napriek tomu, že je koronakríza, na ministerstvo bolo prijatých 80 nových ľudí a nedávajú žiaden výstup. Pre mňa bude meradlom, ako zareagujú profesijné a stavovské organizácie.

Marek Krajčí a koronakríza
Neprehliadnite

Zdravotníctvo v rozvrate. To je bilancia pol roka ministrovania Mareka Krajčího

Tie hovoria, že nikto s nimi nekomunikuje. Že je obrovský problém sa vôbec dovolať niekomu na ministerstvo.

A to si uvedomte, že oni nekomunikujú ani so zdravotníckym výborom, a my to máme schvaľovať. Výbor pre zdravotníctvo takisto nemá informácie, čo sa deje a čo sa pripravuje. A my by sme mali byť tí, ktorí by som o tom mal byť informovaní ako prví.

Takže prijímané zákony asi nebudú príliš kvalitné?

Kvôli koronakríze sa všetko prijíma v skrátenom legislatívnom konaní, a tam sa robia chyby. Preto aj prvý špehovací zákon musela prezidentka vrátiť, lebo bol robený rýchlo a bol robený s chybami. Na druhej strane, pre politika v exekutíve, pre ministra, je skrátené legislatívne konanie mimoriadne výhodné. Vyhne sa 15-dňovému teroru, keď ho odborníci kritizujú za chyby v zákone. Ale ministerstvo teraz nerobí nič, žiadnu legislatívu nedáva.

A ešte posledná otázka: ako celkovo hodnotíte vládu?

Táto vláda, keď hovorím o lídrovi a zdravotníctve, je chaos nepredvídateľných a nepodložených rozhodnutí. Je to úplný amaterizmus.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO)
Neprehliadnite

Diletantstvo a arogancia ministra Krajčího ohrozujú zdravotnú starostlivosť pre 40 % populácie

Prvú časť rozhovoru nájdete tu