V nedávnom rozhovore pre TREND bývalý minister zdravotníctva a súčasný člen zdravotníckeho výboru parlamentu poslanec za stranu Hlas-SD Richard Raši, povedal, že výberové konania na posty riaditeľov štátnych nemocníc sú fraškou.

„Nech sa bude robiť akékoľvek výberové konanie, keď sa ma spýtate, ja vám dopredu poviem, kto vyhrá. A verte, že trafím na sto percent. Teraz sa chystá Trnava a keď sa uzavrú prihlášky, ja vám poviem, kto vyhrá,“ povedal začiatkom októbra R. Raši.

V stredu nahral R. Raši video, kde tvrdí, že meno víťaza na post riaditeľa Fakultnej nemocnice Trnava (FNT) pozná dopredu. Má sa ním stať JUDr. Vladislav Šrojta, ktorý niekoľko rokov pôsobil ako prokurista spoločnosti Toyota Financial Services Slovakia. V. Šrojta pre TREND potvrdil, že je jedným z prihlásených uchádzačov.

Neprehliadnite

Povedzte mi nemocnicu a ja vám poviem, kto v nej vyhrá výberové konanie, hovorí exminister Raši

Na celom príbehu vzbudzuje otázky pozícia jeho manželky, ktorá je hovorkyňou ministra poľnohospodárstva Jána Mičovského. Predtým pôsobila na VÚC v Trnave, kde je županom Jozef Viskupič, bratranec Igora Matoviča.

Podľa R. Rašiho ide o ďalšiu politickú nomináciu spriaznenej osoby bez riadneho výberového konania. A to práve v čase, keď slovenské nemocnice sú blízko kolapsu v súvislosti s druhou vlnou koronakrízy.

TREND sa na záležitosť pýtal Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré mu potvrdilo, že toto výberové konanie sa malo uskutočniť vo štvrtok 29. októbra, no posúva sa na neurčito. Zatiaľ tak nie je zrejmé, či sa V. Šrojta skutočne stane riaditeľom trnavskej nemocnice.

Neprehliadnite

Richard Raši: Minister Krajčí zlyhal, prípadov Covidu mohol byť zlomok. Dajme tam epidemiológa

Podľa ministerstva zdravotníctva výberová komisia máva päť členov, z ktorých jeden je delegovaný zástupcami zamestnancov organizácie. Z predchádzajúcich výberových konaní je zrejmé, že predsedom komisie býva Marián Kolník, generálny tajomník služobného úradu MZ SR. Ten podľa R. Rašiho riadi celú personálnu politiku ministerstva zdravotníctva, keď odvoláva a prijíma nových riaditeľov nemocníc.

O post riaditeľa FNT sa podľa rezortu uchádzajú traja záujemcovia. K požiadavkám patri vysokoškolské vzdelanie a 5-ročná odborná prax, ktorá môže byť vykonávaná aj v oblasti poisťovníctva, práva, ekonómie alebo iných príbuzných odboroch.

Obavy o netransparentnosť výberových konaní štátnych podnikov potvrdzuje aj Nadácia Zastavme korupciu. Tá analyzovala výber 11 nových šéfov štátnych podnikov. Všetky výberové konania síce prebehli podľa zákona, no deklarované prvky verejnej kontroly v nich podľa nej chýbali.

Transparentnosť výberových konaní
Zdroj: Nadácia Zastavme korupciu
Transparentnosť výberových konaní