Ruský prezident Vladimír Putin vo vystúpení pred postsovietskými spojencami z Euroázijskej hospodárskej únie vyhlásil, že západné sankcie Rusko posilnili. Ako príklad uviedol, že Rusko, ktoré v minulosti obilie dovážalo, sa stalo prvoradým vývozcom pšenice.

Najväčší vývozca pšenice

„Rusko zostáva najväčším vývozcom pšenice na svete, číslo jedna. A to sme (ju) ešte nedávno kupovali a teraz ju predávame, pričom sme svetovou jednotkou," vyhlásil ruský prezident. Pripustil, že Spojené štáty či Čína majú väčšie úrody ako Rusko, ale dodal, že tiež majú väčšiu vlastnú spotrebu, a tak je
Rusko jednotkou na svetovom trhu.

Rusko potom, čo na konci februára vojensky napadlo susednú Ukrajinu, zablokovalo ukrajinské čiernomorské prístavy a krajine tak export jej pšenice znemožnilo. OSN v tejto súvislosti varuje pred hladomorom v niektorých chudobných krajinách, Ukrajina totiž bola až do vojny jedným z najväčších vývozcov obilia, kukurice a slnečnicového oleja na svete. Ruská invázia tieto dodávky zastavila a v prístavných skladoch v Odese sa nahromadili státisíce ton pšenice.

Putin dnes tiež tvrdil, že odchod niektorých západných spoločností z Ruska po rozpútaní vojny proti Ukrajine bol možno tým najlepším, čo mohlo krajinu stretnúť. Zdôraznil, že pokračuje program nahradzovania dovozu ruskou výrobou.

Budovanie vzťahov so susedmi

Poznamenal tiež, že Rusi, ktorí si predtým dopriali luxusný tovar, na ktorý Západ po vypuknutí vojny uvalil sankcie, si ho môžu dopriať aj naďalej, len ich to vyjde drahšie. Za podstatnejšie pre rozvoj krajiny ale pokladá mať vlastné výskumné a vývojové strediská.

Putin prostredníctvom videa vystúpil na fóre Euroázijskej hospodárskej únie organizovanom v Biškeku. Členom únie, ktorým sú okrem Ruska aj Arménsko, Bielorusko, Kazachstan a Kirgizsko, ruský prezident pri tejto príležitosti povedal, že najväčšou prioritou Moskvy, je „budovať vzťahy s našimi bezprostrednými, prirodzenými susedmi", s ktorými Rusko zdieľalo spoločnú ekonomiku v rámci Sovietskeho zväzu .

Arménsko s Ruskom geograficky nesusedí.

Ďalšie dôležité správy

George,Soros,,Founder,And,Chairman,Of,The,Open,Society,Foundation
Neprehliadnite

Putinova vyjednávacia pozícia v spore o plyn nie je až taká silná, myslí si Soros