Ruský prezident Vladimir Putin nariadil vláde zvýšiť dôchodky a minimálnu mzdu o 10 percent s cieľom zmierniť dôsledky vysokej inflácie na obyvateľstvo. Zároveň však odmietol spájanie všetkých ekonomických problémov krajiny s vojnou na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Vysoká inflácia

Medziročná miera inflácie dosiahla v apríli takmer 18 percent a Putin priznal, že rok 2022 bude pre ruskú ekonomiku „náročný". Ako však dodal, „keď poviem náročný neznamená to, že všetky problémy súvisia so špeciálnou vojenskou operáciou".

Poukázal pritom na iné krajiny vrátane západných štátov, ktoré podľa neho majú porovnateľnú infláciu ako v Rusku. Tá je však podľa agentúry Reuters čiastočne dôsledkom práve invázie Ruska na Ukrajinu a z toho vyplývajúceho prudkého rastu cien energií a potravín.

Nízke mzdy a dôchodky

Dôchodky sa v Rusku zvýšia od 1. júna, zatiaľ čo minimálna mzda od 1. júla. Podľa analytikov však toto zvýšenie nezabráni prudkému poklesu reálnych príjmov Rusov. Minimálna mzda v Rusku dosahuje v súčasnosti 13 890 rubľov (necelých 235 eur) a starobný dôchodok predstavuje v priemere 18 521 rubľov.

Analytici banky VEB odhadujú, že aj po zvýšení dôchodkov a minimálnej mzdy o 10 percent reálne mzdy klesnú tento rok o takmer 6 percent a reálny disponibilný príjem o 7,5 percenta. Ruský minister financií Anton Siluanov uviedol, že opatrenia budú stáť štátny rozpočet v tomto roku približne 600 miliárd rubľov (9,85 miliardy eur) a v roku 2023 zhruba 1 bilión rubľov.

Ďalšie dôležité správy

Rubľové bankovky
Neprehliadnite

Ruská inflácia v apríli enormne vzrástla, najviac od začiatku roka 2002