Západní činitelia pochybujú o tvrdení predstaviteľov Ukrajiny, že nedávno došlo k pokusu o atentát na ruského prezidenta Vladimira Putina. Ako dôvod svojich pochybností uviedli „kontrolované prostredie“, v ktorom Putin funguje, takže by bolo náročné ublížiť mu, píše Business Insider.

„Ak by sa ktokoľvek pokúsil niečo také urobiť, tak by podľa mňa išlo o veľmi zložitú operáciu,“ vyjadril sa jeden z politikov. Viacerí sa pondelňajšom brífingu vyjadrili anonymne s cieľom informovať o tom, ako západné spravodajské služby vnímajú ruskú vojnu na Ukrajine.

Marcový atentát

Ešte predtým sa v ukrajinských novinách Pravda objavili vyhlásenia z rozhovoru so šéfom ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyrylom Budanovom.

Budanov sa vyjadril, že v marci došlo k pokusu o atentát na Vladimira Putina, no tento pokus zlyhal. Z jeho vyjadrení vyplynulo, že pokus neiniciovala Ukrajina, ale anonymné subjekty pôsobiace v Zakaukazsku.

V čase vydania Ukrajinská pravda neuverejnila celé znenie rozhovoru.

Západní činitelia sa vyjadrili, že nemôžu potvrdiť Budanove vyhlásenie a že Putin teraz pôsobí v úzkom okruhu ľudí.

Putinovo zdravie

Západní politici boli skeptickí, pokiaľ ide o narastajúce špekulácie o tom, že Putin pre zdravotné problémy stráca moc. Ich vyhlásenie je v rozpore s ďalším Budanovým tvrdením, ktorý sa 14. mája pre Sky News vyjadril, že Putin prichádza o moc a v Kremli sa chystá prevrat.

V posledných týždňoch sa objavuje čoraz viac špekulácii o Putinovom zdraví. Najnovšia pochádza od Sira Richarda Dearlovea, bývalého šéfa MI6, ktorý predpovedal, že Putina do roka 2023 umiestnia do sanatória.

Nezávislé ruské médium Proekt počas svojho hĺbkového vyšetrovania využilo analýzu leteckých záznamov a dospelo k záveru, že Putin najmenej od roku 2016 cestuje v značnom lekárskom sprievode.

Ďalšie dôležité správy

JB 24 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin sa rozpráva s veliteľom battalionu Sparta Doneckej ľudovej republiky Artjemom Žogom (nie je na snímke) počas ich stretnutia v Kremli v Moskve 9. mája 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin speaks to the commander of the Donetsk People's Republic's reconnaissance battalion Sparta Artem Zhoga, father of late commander of this battalion Colonel Vladimir Zhoga who died during a fighting with Ukrainian forces, at the Kremlin in Moscow, Russi
Neprehliadnite

V kuloároch Kremľa sa údajne diskutuje o Putinovom odchode