Peniaze došli. Koronakríza dostala prvý štát na pokraj bankrotu. Na Srí Lanke, ležiacej na ostrove Cejlón v Indickom oceáne, upadlo od vypuknutia pandémie do chudoby pol milióna ľudí (podľa odhadu Svetovej banky), pričom rastúce životné náklady mnohých nútia hladovať.

Inflácia v krajine stúpla na rekordnú úroveň – v novembri to bolo 11,1 percenta, ceny potravín raketovo rastú, štátna pokladnica vysychá. Krajina na čele s prezidentom Gotabajom Rajapaksa, ktorý je zároveň vrchným veliteľom srílanských ozbrojených síl, nezvláda splácať svoj dlh.

Problémov je viacero

Srí Lanka čelí prehlbujúcej sa finančnej a humanitárnej kríze spôsobenej bezprostredným dopadom pandémie, najmä kvôli výpadkom v cestovnom ruchu. Problémom ale sú aj rastúce vládne výdavky a znižovanie daní, ktoré obmedzilo príjmy štátu.

Po tom, čo prezident vyhlásil, že Srí Lanka je v stave ekonomickej núdze, armáda dostala právomoc zabezpečiť, aby sa základné položky vrátane ryže a cukru predávali za stanovené vládne ceny – to však veľmi nepomohlo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa