Slovensko by malo každoročne znižovať deficit štátneho rozpočtu o pol percenta hrubého domáceho produktu (HDP), až kým nebude hospodáriť s polpercentným prebytkom. To umožní postupné znižovanie absolútnej hodnoty štátneho dlhu a zväčší priestor na riešenie ďalších kríz.

Pre TASR to povedal minister financií Igor Matovič. V tomto roku deficit štátneho rozpočtu dosiahne približne sedem percent HDP a v budúcom roku by mal klesnúť na 4,9 percenta HDP.

Ako by konsolidoval štátny dlh?

„Osobne preferujem čo najjednoduchší prístup v prípade konsolidácie štátneho dlhu. To znamená, že v situácii, keď je deficitný rozpočet, vždy mať cieľ polpercentnej konsolidácie, kým nedosiahneme polpercentný prebytok a potom ho držať tak dovtedy, dokedy nesplatíme dlh," uviedol Matovič. Podotkol ale, že vzhľadom na súčasné zadlženie Slovenska ide o zámer na niekoľko desaťročí.

Minister financií Igor Matovič
Neprehliadnite

Matovič varuje pred vlastnou neschopnosťou. Omikron ošklbe Slovensko o dve miliardy eur

Minister upozornil, že aktuálne stratégie rátajú do budúcna iba s demografickou krízou, no nezohľadňujú riziká ďalších pandémií či vplyv klimatickej krízy na ekonomiku.

Nevieme, čo nás čaká

„Myslím si, že takýto konzervatívnejší prístup je lepší, lebo do budúcna nevieme, aké ďalšie krízy prídu, aké ďalšie pandémie prídu. Mali by sme mať nastavené cieľové stavy štátneho dlhu tak, aby aj keď v horizonte nasledujúcich 50 – 80 rokov prídu ďalšie tri alebo štyri silné krízy, aby sme boli za tých 80 rokov na horizonte dlhu 50 percent hrubého domáceho produktu," zdôraznil minister financií.

Boris Kollár a Igor Matovič
Neprehliadnite

Kollár platy poslancom znižovať nechce, Matovič má iný nápad

Matovičovo polpercentné pravidlo

Konsolidácia deficitu by podľa Matoviča mala nastúpiť zakaždým, keď sa verejné financie prepadnú do mínusu. Zníženie deficitu o pol percenta HDP ročne je podľa Matoviča udržateľné tempo.

„Ak by sme mali takéto polpercentné pravidlo vo vzťahu k verejným financiám, tak by to bolo aj jednoduché, aj spravodlivé aj do budúcna voči našim potomkom," dodal.

Aktuálny rozpočet verejnej správy na roky 2023 a 2024 schválený Národnou radou SR ráta s poklesom deficitu na 2,7 percenta HDP v roku 2023 a 2,6 percenta HDP v roku 2024.

Na snímke predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík na tlačovej konferencii počas rokovania 13. schôdze vlády SR v Bratislave 26. mája 2021. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Šajgalík: Rozpočet SAV by mohol byť vyšší, v porovnaní s ČR je dvojtretinový