Rok 2021 bol na amerických burzách v znamení nadvýkonnosti najväčších firiem, ktoré združuje index S&P 500. Stredne veľké a malé firmy na burze výkonnosťou mierne  zaostali.

Všetky tri hlavné americké akciové indexy ukončili rok 2021 silným rastom.
 
Širší index S&P 500, v ktorom je zahrnutých 500 najväčších amerických firiem posilnil  o 27 percent.

Vývoj indexu S&P500 za rok 2021
Zdroj: tradingview.com
Vývoj indexu S&P500 za rok 2021

 

Index Dow Jones, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, vzrástol v roku 2021 o necelých 20 percent.

Index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií posilnil v roku 2021 o 21 percent.

Aj v rámci veľkých spoločností je  potrebné rozlišovať. Akcie najväčších spoločností (Meta Platforms, Apple, Alphabet, Amazon, Netflix, Microsoft) ako jedna skupina stále tiahnu trh.  Spomedzi nich ale Amazon, Netflix a mierne aj Meta Platforms za výkonnosťou indexu S&P 500 zaostali. Naopak - Apple, Microsoft a Alphabet boli voči výkonu indexu S&P 500 vysoko nadpriemerné.

Nárast o viac ako 100 percent

Americké indexy vykázali najvyšší trojročný nárast od obdobia rokov 1997 až 1999.  

Index S&P 500 posilnil za obdobie od januára 2019 do konca roka 2021 o 104 percent. 
 
Všetky hlavné americké indexy sa v roku 2021 zvýšili o dvojciferné čísla. Dôvodom prudkých rastov bolo zotavovanie globálnej ekonomiky z covidu, zatiaľ čo Federálny rezervný systém zachoval podporné opatrenia pre americkú ekonomiku, ktoré boli prvýkrát zavedené pri nástupe pandémie v roku 2020.

Megatrendy
Neprehliadnite

Megatrendy pre rok 2022 a ich dopad na akciové trhy

 „Rok 2021 bol pre akciové trhy v USA ďalším výnimočným rokom,“ uviedol Chris Haverland z investičného inštitútu Wells Fargo. „Trhy podporili povzbudivé správy súvisiace s pandémiou a vysoko akomodatívne fiškálne a menové politiky."

Vysoké zisky firiem

Rast akcií podporili do veľkej miery aj vysoké zisky amerických firiem, povedal Haverland. Odhadovaná medziročná miera rastu ziskov amerických firiem je podľa údajov FactSet 45 percent.

To by znamenalo najvyššiu ročnú mieru rastu ziskov, odkedy FactSet začal túto metriku sledovať v roku 2008.
 
„Oživenie ekonomiky a ziskov, ktoré sa začalo v roku 2020, sa prenieslo aj do roku 2021, čím sa akciové trhy zdvihli na rekordné maximá, “ povedal analytik Haverland.

KK22 New York - Na snímke prvý zákazník drží nový iPhone 13 pred obchodom spoločnosti Apple počas prvého dňa predaja 24. septembra 2021 v New Yorku. FOTO TASR/AP
Customers line-up for the iPhone 13 outside the Apple store, on its first day of sale, in New York, Friday, Sept. 24, 2021. (AP Photo/Richard Drew)
Neprehliadnite

Akcie technologických gigantov sa v roku 2021 zhodnotili o desiatky percent

Európske akcie v prudkom raste

Akcie v Európe majú za sebou tiež veľmi úspešný rok,  hlavný európsky index STOXX Europe 600 spevnil o 22 percent.
 
Je to druhý najlepší výsledok od roku 2009, kedy sa svet spamätával z globálnej finančnej krízy.
 
V roku 2021 sa v Európe darilo najmä technologickým titulom či bankám.
 
Napriek pandémii , v roku 2021 spevnili všetky hlavné sektory, ktoré paneurópsky index STOXX Europe 600 sleduje.

Vývoj indexu STOXX Europe 600 za rok 2021
Zdroj: tradingview.com
Vývoj indexu STOXX Europe 600 za rok 2021

Banky a technologické tituly si viedli najlepšie, za rok pridal každý z týchto sektorov okolo 34 percent.
 
Naopak akcie firiem z odvetvia cestovného ruchu, na ktoré pandémia dolieha najviac, si viedli najhoršie. Za rok spevnili len asi o štyri percentá.
 
Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová hovorí, že je nepravdepodobné, že v roku 2022 začne ECB zvyšovať úrokové sadzby, a z toho môžu európske banky aj naďalej ťažiť, cituje ju agentúra Reuters.

burza
Neprehliadnite

Anketa odborníkov: Kam investovať v roku 2022, keď akcie sú drahé a štátne dlhopisy nevynášajú

 
Pokles v Číne

Čínske akcie v roku 2021 klesli o viac ako päť percent, najviac za tri roky.

Hlavný čínsky akciový index CSI 300, ktorý sleduje výkonnosť tristo najväčších akciových titulov na burzách v Šanghaji a Šen-čene si odpísal minulý rok 5,2 percenta a zaznamenal tak najhorší výsledok za posledné tri roky.

Na akciový trh v Číne minulý rok doliehali najmä problémy najväčšieho čínskeho developera – realitnej spoločnosti China Evergrande Group, ktorá má problémy so splácaním záväzkov a zápasí s masívnym zadlžením. Svojou výškou dlhov sa Evergrande stal najzadĺženejším developerom na svete. 

Bol to síce veľký, ale nie jediný kúsok padajúceho domina, na základe ktorého sa začal akciový trh v roku 2021 v Číne prudko prepadať.

Komunistická vláda sa snažila upevniť kontrolu nad ekonomikou a obmedziť podnikanie v sektoroch, ktoré považuje zo svojho pohľadu za problémové pre čínsku spoločnosť.

Aký bude akciový rok 2022?

Trhoví analylitici sa zhodujú,  že len sotva bude pokojnejší ako ten uplynulý. Index S&P 500 klesol v posledných 12 mesiacoch z maxím najviac o 5 percent. Takýto „kľud“ by bol tento rok veľkým prekvapením.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa