NDS sa listom zjavne snaží pohroziť, že aj ona bude žiadať odškodné. Závratné sumy v liste treba brať ako súčasť taktiky, a preto s istou rezervou. Pozornosť je lepšie nasmerovať na samotné riziká, ktoré NDS popisuje – prepadnutie eurofondov, predraženie stavby, ako aj časový sklz.

Vyberú drahšieho

Podľa NDS hrozí, že úsek Lietavská Lúčka – Dubná Skala sa predraží dvojnásobne. Diaľničiari vychádzajú z predpokladu, že vypovedia zmluvu so združením Salini pre omeškanie výstavby a vyberú nového dodávateľa, ktorý bude drahší.

Združenie Salini má podľa zmluvy za dokončenie úseku dostať ešte 410 miliónov eur. Ak NDS vyberie nového dodávateľa, tomu by mohla napokon zaplatiť za to isté až 900 miliónov eur.

Rozdiel je daný tým, že za uplynulé roky sa zmenila situácia na trhu. Talianske združenie naceňovalo úsek v období nízkych cien, keď firmy mali nedostatok práce a prebytok voľných kapacít. Náklady boli nižšie. Navyše sa v boji o zákazky púšťali do väčšieho rizika, keďže trpeli núdzou. To bol aj dôvod, prečo skončil v reštrukturalizácii napríklad Váhostav-SK.

Teraz však v stavebníctve ľudia chýbajú a ceny stavebných prác rastú. Preto je pravdepodobné, že nový

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa