Ak prijmú poslanci Národnej rady SR príslušnú ústavú zmenu, prezidentka Zuzana Čaputová je pripravená vyhlásiť referendum o predčasných parlamentných voľbách. Uviedla to vo vystúpení v parlamente, kde prezentovala správu o stave republiky.

„Práve vy, poslanci Národnej rady, však máte možnosť prijať ústavnú zmenu a následne požiadať o vyhlásenie referenda, ktoré bude v súlade s ústavou. Takéto referendum, a to som už viackrát verejne zdôraznila, neodkladne vyhlásim,“ povedala.

Neúspešný pokus

Hlava štátu vysvetlila aj dôvody svojho rozhodnutia obrátiť sa na Ústavný súd SR, aby preveril ústavnosť navrhnutej referendovej otázky.

Ten, ako je známe, otázku zamietol. Prezidentka v parlamente v tejto súvislosti povedala, že „z rozhodnutia ústavného súdu je dnes jasné, že ak by sa referendum s danou otázkou uskutočnilo, na podnet oprávnených subjektov by výsledok referenda Ústavný súd zrušil.“

Koaličná prezidentka

Predseda Smeru-SD Robert Fico na brífingu reagoval na prednesenú správu prezidentky, ktorú označil za predstaviteľku vládnej koalície.

Jej poznámku o schválení legislatívy umožňujúcej referendum zhodnotil ako politicky šokujúco naivnú.

„Šokuje nás miera naivity politickej, ak očakáva, že Národná rada vyrieši problém referenda. Vraj to má byť Národná rada, ktorá uznesením schváli referendum,“ povedal R. Fico.

Pripustil, že „je pravda, že uznesenie Národnej rady je cesta, ako sa dostať k referendu“, no zároveň upozornil, že a novelizáciu ústavy v súlade s nálezom Ústavného súdu je potrebná trojpätinová väčšina v parlamente. Za zmenu by teda museli hlasovať predstvitelia vládnej koalície.

Podľa R. Fica je potom „politická naivita“, ak „očakávajú v prezidentskom paláci, že títo ľudia takéto opatrenia a rozhodnutia prijmú“.

Robert Fico Prezídium Policajného zboru
Neprehliadnite

Smer začne ďalšiu petíciu za referendum, ak prezidentka sľúbi, že otázky nepošle na Ústavný súd