Predseda Smeru-SD Robert Fico na stretnutí informoval prezidentku Zuzanu Čaputovú, že jeho strana pokračuje v snahách dosiahnuť vyhlásenie referenda o predčasných parlamentných voľbách.

Ako uviedol vo videu, iniciátori referenda tentoraz najskôr prezidentke doručia referendové otázky a budú ju žiadať o vyjadrenie, či ich pošle na posúdenie Ústavnému súdu, ako to urobila pri predchádzajúcom pokuse o referendum.

Až v prípade, že prezidentka prisľúbi, že tak neurobí, spustia organizátori novú petičnú akciu.

Na snímke predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivan Fiačan na tlačovom brífingu o zákonnosti referenda o predčasných voľbách v Košiciach 7. júla 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Referendum o predčasných voľbách sa konať nebude

K referendu s podmienkou

Robert Fico nešpecifikoval bližšie, či bude nositeľom iniciatívy Smer-SD alebo iný subjekt, s ktorým bude Smer spolupracovať.

„Oznámil som pani prezidentke, že jej doručíme dve otázky do ďalšej petičnej akcie a budeme čakať na jej reakciu. Ak oznámi, že otázky nepodá na posúdenie Ústavnému súdu, začneme zbierať podpisy,“ povedal R. Fico na videonahrávke.

„Pokiaľ sa rozhodne opätovne iniciovať konanie na Ústavnom súde a opätovne sa pokúsi referendum zmariť, bude to mať nedozerné následky pre celý politický systém a vážnosť prezidentského úradu do budúcnosti,“ varoval.

Fico vo videu rekapituloval témy, o ktorých hovoril so Z. Čaputovou na pondelkovom stretnutí, na ktoré ho pozvala. Podľa jeho názoru dochádza na Slovensku vinou vládnej koalície k deštrukcii právneho štátu a hrubému zneužívaniu trestného práva. Prezidentke v tejto súvislosti vytkol nečinnosť.

„Vyslovil som jasné presvedčenie, že jedinou cestou, ako zmierňovať stupňujúce sa napätie v spoločnosti, je dať ľuďom právo rozhodnúť o konaní predčasných parlamentných volieb v referende,“ vysvetlil predseda Smeru snahu o jeho nové vyhlásenie.

Zároveň avizoval sériu protestných podujatí proti súčasnej vláde, ktoré chce Smer-SD organizovať v októbri a novembri.

Neúspešný pokus

Pri predchádzajúcom pokuse o vyhlásenie referenda vyzbieral petičný výbor podporovaný opozičnými stranami vrátane Smeru-SD v období od februára do apríla 2021 podľa jeho údajov dovedna 585 816 podpisov.

Prezidentka sa po prevzatí hárkov s podpismi v máji obrátila na ÚS SR s požiadavkou na posúdenie legálnosti referendovej otázky. Ten v júli doručil zápornú odpoveď a prezidentka referendum nevyhlásila.

Znenie otázky pre referendum 2021 bolo: „Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky tak, aby sa voľby do Národnej rady Slovenskej republiky vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?“

Na snímke poslanec Národnej rady SR (NRSR) Robert Fico (Smer-SD)
Neprehliadnite

Smer-SD avizuje, že ak neprejde návrh zmeny ústavy, začnú so zberom na referendum