Prezidenta Južnej Kórey Jun Sok-jola prichytili pri tom, ako uráža amerických zákonodarcov, píše agentúra Bloomberg.

„Aká hanba pre Bidena, ak to títo idioti odmietnu v Kongrese schváliť,“ zaznelo z jeho úst vo videu odvysielanom v juhokórejskej televízii po tom, čo prezidenta zradil mikrofón.

K výroku podľa Bloombergu došlo po krátkom stretnutí Juna s americkým prezidentom Joem Bideom, v rámci ktorého spolu diskutovali aj o amerických dotáciách na elektrické vozidlá, ktoré chce Južná Kórea zmeniť.

Pošliapaná povesť

Člen Junovej administratívy povedal novinárom v New Yorku, že prezidentove slová sú neoficiálne a neoverené. Podľa neho je nevhodné vnímať takéto súkromné výroky ako úvahy o diplomatických úspechoch administratívy.

Vo vyhlásení Bieleho domu sa píše, že prezidenti spolu rokovali o spolupráci v oblasti bezpečnostného rizika, ktoré predstavuje Severná Kórea. Ide o súčasť „širokého spektra prioritných otázok vrátane odolnosti dodávateľského reťazca, kľúčových technológií, ekonomickej a energetickej bezpečnosti, ako aj celosvetového zdravia a zmeny klímy“.

Členovia juhokórejskej opozície v súvislosti s Junovou poznámkou tvrdia, že jeho slová pošliapali imidž krajiny.

Ďalšie dôležité správy

PK 36 Washington - Americký prezident Joe Biden rozpráva o nariadení na ochranu prístupu k umelému ukončeniu tehotenstva počas tlačovej konferencie v Bielom dome vo Washingtone 8. júla 2022. Biden v piatok podpísal nariadenie na ochranu prístupu k umelému ukončeniu tehotenstva. Ide o súčasť reakcie jeho administratívy na rozhodnutie Najvyššieho súdu USA, ktorý zrušil ústavné právo na interrupciu. FOTO TASR/AP

President Joe Biden speaks about abortion access during an event in the Roosevelt Room
Neprehliadnite

Predstavitelia plynového priemyslu využili vojnu na Ukrajine a vydupali si u Bidena svoje