Ruské tanky a obrnené vozidlá ešte ani poriadne nezačali drancovať územie Ukrajiny a predstavitelia plynového priemyslu v USA sa už pustili do vykonávania svojej agendy, píše The Guardian.

List s požiadavkami

Biely dom krátko po začiatku vojny obdržal list, v ktorom skupina LNG Allies vyzvala k urýchlenej eskalácii výroby a vývozov plynu do Európy v očakávaní energetickej krízy.

List z 25. februára, teda iba deň po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin spustil svoju inváziu na Ukrajinu, obsahoval zoznam požiadaviek. Plynový priemysel požadoval viac ťažby na štátnych pozemkoch USA, urýchlené schválenie navrhovaných terminálov na vývoz plynu a vytvorenie tlaku na Federálnu komisiu USA pre energetickú reguláciu (FERC), aby odobrila plynovody čakajúce na schválenie.

Od obdržania listu ubehlo šesť mesiacov a jeho odosielateľom sa podľa denníka podarilo dosiahnuť takmer všetky svoje pôvodné ciele.

Zmena rétoriky

Administratíva amerického prezidenta Joe Bidena uzákonila najväčšie požiadavky plynového priemyslu v priebehu pár týždňov. Vydláždila tým cestu novým plynovodom a vývozným zariadeniam.

Okrem toho tým podľa The Guardianu prispela k zriadeniu novej pracovnej skupiny, ktorej cieľom je zvýšiť vývoz do Európy, a schváleniu financovania v hodnote 300-miliónov dolárov, ktoré má slúžiť na pokrytie nákladov spojených s vybudovaním plynovej infraštruktúry na kontinente.

„Ani si nedokážete predstaviť, ako veľmi sa situácia zmenila pre spoločnosti v Spojených štátoch, ktoré chceli uskutočniť svoje projekty a jednoducho neboli schopné získať dlhodobé zmluvy,“ povedal predseda skupiny LNG Allies Fred Hutchison iba tri týždne od prepuknutia vojenských a lobistických tlakov zo strany plynového priemyslu v krajine.

Bidenova administratíva hrdo hovorila o svojom silnom odhodlaní bojovať proti klimatickej kríze. Podľa Hutchisona však stačil iba týždeň na to, aby sa jej rétorika „výrazne zmenila“. LNG Allies sa v marci vychvaľovala, že vytvorenie pracovnej skupiny pre vývoz plynu z dielne Bidenovej vlády bolo „priamou reakciou“ na návrh predložený práve touto skupinou.

Svetové prvenstvo

Prijatie skvapalneného zemného plynu (LNG) na znak vzdoru proti Putinovi nepotešil klimatických aktivistov, ktorí varovali, že svet sa tým ešte viac priblíži ku klimatickej katastrofe, podotkol denník.

Bidenova administratíva neochvejne sľúbila Európskej únii, že jej do konca roka 2022 dodá najmenej 15 miliárd kubických metrov plynu, čo sa rovná približne polovici toho, čo každý rok spotrebuje Španielsko.

Ministerstvo pre energetiku nereagovalo na otázky o tom, ako nové kroky v oblasti plynu prispievajú k Bidenovmu cieľu znížiť emisie USA o polovicu ešte v tomto desaťročí, informuje The Guardian.

Spojené štáty začali s vývozom LNG do zahraničia v roku 2016, no v súčasnosti sa môžu pochváliť titulom najväčšieho svetového vývozcu. Predbehli dokonca aj dlhoročných lídrov v tejto oblasti, menovite Katar a Austráliu.

Analytik z Inštitútu pre energetické hospodárstvo a finančnú analýzu Clark Williams-Derry však poukázal na skutočnosť, že táto činnosť začína nahlodávať zásoby plynu určené pre amerických spotrebiteľov. „Budeme svedkami veľmi vážnych dôsledkov na domáce ceny plynu, dôsledky budeme môcť pozorovať kam až oko dovidí,“ varuje analytik.

Rozhodujúci impulz

Bojovníci za ochranu klímy argumentujú, že USA a Európa by mali vo veľkom investovať do obnoviteľnej energie, akými sú veterná či solárna energia. Podľa nich by to pomohlo vykompenzovať budúce cenové šoky, ako aj oklieštiť emisie.

„Ruská agresia na Ukrajine, rastúce ceny energií a ničivé dôsledky zmeny klímy by mali byť tým najväčším impulzom k ukončeniu závislosti sveta od fosílnych palív,“ uzatvára poradkyňa z mimovládnej organizácie Global Witness Zorka Milinová.

Ďalšie dôležité správy

HiNAS  2.0 dokáže nielen v reálnom čase kormidlovať, medzi jeho schopnosti patrí napríklad aj výber optimálnej trasy, vďaka čomu vie ušetriť nielen čas, ale aj palivo. Samozrejmosťou je aj fakt, že sa zbytočne nepribližuje k iným lodiam v snahe vyhnúť sa kolízii.
Neprehliadnite

USA sa v polroku stali najväčším vývozcom skvapalneného zemného plynu