Spojené štáty sa v tohtoročnom prvom polroku stali najväčším vývozcom skvapalneného zemného plynu (LNG) na svete, a to najmä vďaka rastu dodávok do Európy v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Uviedol to americký vládny Úrad pre energetické informácie (EIA) s odvolaním sa na údaje organizácie CEDIGAZ.

Vývoz LNG zo Spojených štátov sa v prvom polroku medziročne zvýšil o 12 percent na 11,2 miliardy kubických stôp (zhruba 317 miliónov kubických metrov) denne. Prispeli k tomu vyššie exportné kapacity, vyššie ceny a silný dopyt, a to najmä v Európe.

Export LNG v posledných niekoľkých rokoch výrazne rastie, pretože krajiny po celom svete sa v rámci ochrany životného prostredia snažia pri výrobe elektriny prechádzať z uhlia na plyn. Výstavba nových zariadení na dodávky LNG však trvá niekoľko rokov. Nepredpokladá sa, že by USA tieto kapacity minimálne do roku 2024 výraznejšie rozšírili, píše agentúra Reuters.

V prvých piatich mesiacoch tohto roka podľa EIA smerovalo zhruba 71 percent vývozu LNG z USA do Európskej únie a Británie. Európa sa pred zimou snaží získať dostatok plynu do svojich zásobníkov, pretože Rusko výrazne obmedzuje dodávky prostredníctvom plynovodov.

Európska únia sa teraz snaží znížiť svoju závislosť od Ruska. Pracuje preto na znižovaní spotreby plynu a hľadá alternatívne zdroje.

V minulom roku EÚ z Ruska doviezla 155 miliárd kubických metrov zemného plynu. Ruský plyn sa tak podieľal zhruba 45 percentami na celkovom dovoze plynu do EÚ a zhruba 40 percentami na celkovej spotrebe plynu v EÚ.

Ďalšie dôležité správy

Prism Courage vyrazil z texaského Freeportu 1. mája 2022 a cez Panamský prieplav sa dostala do Tichého oceánu. Cez Pacifik sa plavila 33 dní, kým dorazila do Južnej Kórei. A práve cestu cez Tichý oceán riadila umelá inteligencia, pričom jej konanie vyhodnocovali úrady v USA i Južnej Kórei.
Neprehliadnite

Európske prístavy sa menia na LNG terminály, plyn príde aj na Slovensko