Agentúra Fitch zároveň znížila odhad tohtoročného rastu gréckej ekonomiky o jeden percentuálny bod na 1,5 percenta. Tento krok odôvodnila vnútropolitickou neistotou a slabšími hospodárskymi vyhliadkami celej eurozóny.

„Predčasné voľby, ktoré budú 25. januára, zvyšujú neistotu v súvislosti nasmerovaním gréckej politiky,“ uviedla agentúra. Dodala, že keby v gréckej politike nastala patová situácia, zvýšilo by to hrozbu finančných problémov a návratu do hospodárskej recesie.

Hlavným favoritom volieb je opozičná Koalícia radikálnej ľavice (Syriza), ktorá je proti úsporným opatreniam vlády spojeným so záchranným programom. Syriza avizuje, že bude žiadať zmenu podmienok programu a odpísanie veľkej časti gréckeho dlhu.

Predstavitelia eurozóny podľa zdrojov agentúry Reuters uvažujú o ďalšom predĺžení záchranného programu pre Grécko o šesť mesiacov. Chcú tak mať dostatok času na rokovania s novou gréckou vládou o spôsobe ukončenia programu a jeho prípadnej náhrade ďalšou pomocou.

Grécko sa v máji 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a muselo požiadať Európsku úniu a Medzinárodný menový fond o finančnú pomoc. Dohodlo sa už na dvoch záchranných programoch v celkovej výške 240 miliárd eur.

Výmenou za úverovú pomoc musela grécka vláda zaviesť masívne výdavkové škrty, znížiť dôchodky a mzdy a opakovane zvýšiť dane. To prehĺbilo hospodársku recesiu, zvýšilo nezamestnanosť a zhoršilo životnú úroveň obyvateľstva. Vlani sa Grécko dostalo z recesie a podľa agentúry Fitch by malo tempo hospodárskeho rastu za rok 2014 dosiahnuť 0,5 percenta.