Jednotnú európsku menu tlačia nadol vyhliadky na ďalšie uvoľňovanie menovej politiky v eurozóne a politická neistota v Grécku.

Euro zostúpilo až na 1,1864 dolára, teda na najnižšiu úroveň od marca 2006. Pod hranicu 1,2 dolára sa dostalo prvýkrát od leta 2010, napísala agentúra DPA. Voči japonskému jenu sa jednotná európska mena prepadla na dvojmesačné minimum 146,36 jenu.

V minulom roku euro voči doláru oslabilo o takmer 12 percent. Dolár ťaží z očakávaní, že americká centrálna banka (Fed) v budúcom roku začne zvyšovať úrokové sadzby. Od Európskej centrálnej banky (ECB) sa naopak očakáva ďalšie uvoľňovanie menovej politiky, čo tlačí euro nadol.

Šéf ECB Mario Draghi minulý týždeň nemeckému ekonomickému denníku Handelsblatt povedal, že riziko, že ECB nesplní svoju úlohu zabezpečiť menovú stabilitu, je teraz väčšia ako pred šiestimi mesiacmi. Podľa analytikov tak signalizoval, že ECB je kvôli obavám z deflácie pripravená na radikálnejšie uvoľňovania menovej politiky.

Štatistický úrad Eurostat v stredu zverejní rýchly odhad decembrového vývoja inflácie v eurozóne. Ekonómovia odhadujú, že spotrebiteľské ceny v eurozóne v decembri medziročne klesli o 0,1 percenta po novembrovom náraste o 0,3 percenta.

K poklesu eura prispieva tiež neistota pred parlamentnými voľbami v Grécku. Favoritom volieb je opozičná Koalícia radikálnej ľavice (Syriza), ktorá sa stavia proti úsporným opatreniam vlády spojeným s medzinárodným záchranným programom.

Nemecký časopis Der Spiegel cez víkend s odvolaním sa na zdroje z vlády uviedol, že Nemecko už nemieni za každú cenu brániť odchodu Grécka z eurozóny. Podľa ministra hospodárstva Sigmara Gabriela však nemecká vláda chce, aby Grécko v eurozóne zostalo.