Zakladateľka spoločnosti Theranos Elizabeth Holmesová, ktorá sľubovala novátorské krvné testy, je podľa pondelkového rozhodnutia kalifornského súdu vinná z podvodu a sprisahania.

Obvinená v jedenástich bodoch

Porota zložená z ôsmich mužov a štyroch žien rozhodovala 50 hodín počas siedmich dní rokovaní, aby dospela k verdiktu, pričom ju usvedčila z troch prípadov podvodu a jedného obvinenia zo sprisahania s cieľom spáchať podvody tým, že klamala investorom, aby získala peniaze pre svoju spoločnosť.

New,York-apr,21:,Ceo/founder,Of,Theranos,Elizabeth,Holmes,Attends,The
Neprehliadnite

Najmladšej miliardárke zo Silicon Valley hrozí 20 rokov za mrežami. Začal sa proces

Holmesová nebola uznaná vinnou v štyroch ďalších bodoch obžaloby súvisiacich s podvádzaním pacientov, ktorí použili Theranosove krvné testy. Porota nebola schopná dospieť k verdiktu v troch bodoch obžaloby z klamania investorov, informuje New York Times (NYT).

Holmesová na rozhodnutie poroty reagovala pokojne, po jeho vypočutí objala svojich rodičov a partnera. Potom opustila sálu v sprievode svojich právnikov.

Za každý bod jej hrozí 20 rokov

Za každý z bodov obžaloby jej hrozí až dvadsať rokov odňatia slobody, pokuta 250-tisíc dolárov a uhradenie spôsobených škôd, uviedla stanica CNN. Obžaloba predvolala 29 svedkov, vrátane bývalých zamestnancov Theranosu.

Medzi nimi boli James Mattis, bývalý minister obrany, ktorý sedel v predstavenstve Theranosu, ako aj Lisa Petersonová, ktorá spravovala peniaze pre bohatú rodinu bývalej ministerky školstva Betsy DeVosovej, tá investovala 100 miliónov dolárov do Theranosu.

E. Holmesová pred súdom
Neprehliadnite

Miliardárku Holmesovú dobieha luxusný život. Žaloba ho označuje za motív jej údajných podvodov

Prominentní investori vrátane Ruperta Murdocha a Larryho Ellisona, ako aj dvaja bývalí štátni tajomníci George Shultz a Henry Kissinger, ktorí sedeli v jej rade, boli vypočutí, ale nikdy neboli predvolaní na súd, informuje New York Times.

Trvala na svojej nevine

Podľa obžaloby Holmesová, ktorá firmu založila vo svojich 19 rokoch, vedela o nedostatkoch použitých technológií a cielene uvádzala investorov aj klientov do omylu. Holmesová počas celého procesu trvala na svojej nevine, pomerne nečakane sa tiež nechala predvolať ako svedok. Chyby a vinu prisudzovala najmä ostatným, píše CNN. Očakáva sa, že sa 37-ročná Holmesova odvolá.

Stock exchange in Frankfurt/Main
Neprehliadnite

Proroci skazy. Šiesti významní investori predpokladajú pohromu na finančných trhoch

Spoločnosť Theranos, ktorá bola založená v roku 2003, vyvíjala technológiu pre laboratórnu analýzu, pri ktorej by namiesto klasických odberov stačila jediná kvapka krvi. Pochybnosti sa objavili, keď americký denník The Wall Street Journal (WSJ) začal na jeseň 2015 zverejňovať sériu článkov, v ktorých bývalí zamestnanci tvrdili, že krvné testy vykonávané Theranosom sú nespoľahlivé.

Obvinená zakladateľka aj prezident firmy

Z podvodov bola obvinená zakladateľka firmy Elizabeth Holmesová a bývalý prezident spoločnosti Ramesh Balwani. Najpozoruhodnejšie je, že obvinila Balwaniho z emocionálneho a sexuálneho zneužívania. Pár spolu chodil tajne viac ako desať rokov, dokonca spolu vlastnili panstvo v Athertone v Kalifornii.

Elon Musk
Neprehliadnite

Elon Musk 2021: osobnosť roka, najbohatší človek, génius... Pre niektorých aj manipulátor

Holmesová povedala, že Balwani, ktorý je asi o 20 rokov starší, kontroloval každý aspekt jej života, vrátane jej rozvrhu, sebaprezentácie a času stráveného so svojou rodinou. Obvinila ho aj z toho, že ju nútil k sexu s ním. Balwani obvinenia odmieta, uvádza NYT.

Hodnota spoločnosti Theranos sa v roku 2014 odhadovala na zhruba deväť miliárd dolárov a Holmesovú považovali za najmladšiu americkú miliardárku. Veľkú časť zo zhruba 900 miliónov dolárov, ktorými Theranos disponoval, poskytli investori.

Investovanie 2022
Neprehliadnite

Ako investovať v roku 2022: Návrat k normálu straší investorov ako nikdy predtým