Podiel miliardárov na celosvetovom majetku domácností sa počas krízy spôsobenej covidom zvýšil na rekord. Podľa správy o svetovej nerovnosti vypracovanej skupinou World Inequality Lab, ktorú založil francúzsky ekonóm Thomas Piketty, majú domácnosti 2 750 miliardárov na celosvetovom bohatstve domácností podiel 3,5 percenta.

Elon Musk
Neprehliadnite

Elon Musk: Nepotrebujeme dotácie na nabíjacie stanice a Joe Biden je len bábka

Na začiatku roka 2020 to boli len dve percentá a v roku 1995 jedno percento.

Najchudobnejší sa delia o dve percentá celkového bohatstva

Najrýchlejší nárast podľa štúdie prišiel po vypuknutí pandémie. Desať percent najbohatších ľudí planéty vlastní 76 percent bohatstva. Najchudobnejšia polovica obyvateľov planéty potom len asi dve percentá celkového bohatstva.

Praha, 2.8.2018, fotbal, Evropská liga, Sparta Praha - Spartak Subotica, Daniel Křetínský, Image: 380923599, License: Rights-managed, Restrictions: Image must be credited: 'Michal Šula / MAFRA / Profimedia', Model Release: no, Credit line: Profimedia, MFDNES + LN
Neprehliadnite

Miliardár Křetínský kúpil podiel vo West Ham United. Bude aj v predstavenstve klubu

„Covidová kríza prehĺbila nerovnosti medzi veľmi bohatými a zvyškom populácie," uviedol hlavný autor Lucas Chancel. Poznamenal, že bohaté ekonomiky využili masívnu fiškálnu podporu, aby zmiernili prudký rast chudoby, ktorý bol pozorovaný inde. Vzhľadom na to, že bohatstvo je hlavným zdrojom budúcich ekonomických ziskov a tiež moci a vplyvu, znamená to ďalší rast nerovnosti.

Superboháči zarobili buď vďaka internetu alebo na akciách

Skupina 520 000 osôb, ktoré tvoria 0,01 percenta najbohatších ľudí sveta, má podiel na celosvetovom bohatstve 11 percent. Vlani tento podiel predstavoval desať percent.

Bitcoin,Exchange,Concept.,Currency,And,Financial,Market,Values.,Copyspace,For
Neprehliadnite

Kryptomeny bohatých Slovákov nelákajú, sú príliš nepredvídateľné

Analytici uvádzajú, že niektorí superbohatí zarobili na presune veľkej časti svetovej ekonomiky na internet, v čase obmedzenia pohybu. Ďalší jednoducho zarobili na raste cien akcií, pretože finančné trhy vsádzali na rýchle globálne oživenie.

Do extrémnej chudoby sa prepadlo sto miliónov ľudí

Chancel uviedol, že miliardári v čase krízy nahromadili 3,6 bilióna eur. Svetová banka pritom odhaduje, že v tejto dobe sa 100 miliónov ľudí prepadlo do extrémnej chudoby.

Zistenia potvrdzujú aj niektoré ďalšie správy, ako zoznam svetových miliardárov časopisu Forbes. Ten tento rok zahŕňal rekordných 2 755 dolárových miliardárov. Celková hodnota ich majetku stúpla na 13,1 bilióna dolárov z minuloročných ôsmich biliónov dolárov.

Elon Musk
Neprehliadnite

E. Musk vulgárne reaguje na návrh miliardárskej dane. Predá desať percent svojich akcií Tesly