Hranice medzi Bieloruskom a Poľskom boli v piatok ráno stále otvorené. Stalo sa tak napriek slovám bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý vo štvrtok oznámil, že Bielorusko je nútené uzavrieť hranice s Litvou a Poľskom a posilniť ochranu hraníc s Ukrajinou.

,,Hranice sú otvorené, nezaznamenali sme žiadne obmedzenia a nemáme ani hlásené žiadne zdržania. Nemáme tiež signály, že hranice sa majú uzavrieť," cituje Reuters príslušníka poľskej pohraničnej stráže, ktorý nechcel byť menovaný. Poľské ministerstvo zahraničných vecí ešte vo štvrtok večer informovalo, že na poľsko-bieloruských hraniciach nedošlo k nijakým zmenám a je aj naďalej otvorená.

WA 32 Soči - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin počas stretnutia v ruskom čiernomorskom  letovisku Soči v pondelok 14. septembra 2020. FOTO TASR/AP 

In this photo taken from video and released by Russian Presidential Press Service, Russian President Vladimir Putin, right, and Belarusian President Alexander Lukashenko talk during their meeting in the Bocharov Ruchei residence in the Black Sea resort of Sochi, Russia, Monday, Sept. 14, 2020. Belarus'
Neprehliadnite

Objektív: Koľko stojí Bielorusko? Lukašenkovi stačí 1,5 miliardy dolárov z Moskvy

Lukašenko sa vo svojom vystúpení na ženskom fóre Za Bielorusko vo štvrtok v Minsku obrátil na obyvateľov Ukrajiny, Poľska a Litvy s výzvou, aby zastavili svojich politikov a zabránili rozpútaniu vojny. ,,Sme si vedomí, že im ešte zostalo pár trikov pred tým, ako rozpútajú naozajstnú vojnu," uviedol. Ako však informovala bieloruská rozhlasová stanica Rádio Sloboda, zatiaľ nie je jasné, čo Lukašenkove slová v súvislosti s uzatvorením a posilnením hraníc budú v praxi znamenať.