Týždne trvajúci pokles cien ropy na svetových trhoch pre obavy z možnej recesie je v nesúlade s vyhliadkou na nedostatočnú ponuku a silný dopyt v ďalšej časti roka. Vo svojej pravidelnej mesačnej správe o situácii na trhu s ropou to dnes uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu.

„Súčasný pesimizmus na trhu... je v príkrom rozpore s napätejšou rovnováhou na trhu, ktorú očakávame v druhej polovici roka, kedy by dopyt mal zatieniť ponuku takmer o dva milióny barelov denne," píše IEA.

IEA zvýšila prognózu celosvetového dopytu po rope o 200-tisíc barelov denne na 102 miliónov barelov denne. Uviedla, že hospodárske oživenie v Číne po zrušení pandemických obmedzení prekonalo očakávania a že dopyt v Číne v marci dosiahol rekordných 16 miliónov barelov denne.

„Medzinárodná agentúra pre energiu môže mať pravdu a ropa môže skutočne zamieriť v druhej polovici roka na vyššie úrovne," povedal analytik investičnej spoločnosti XTB Jiří Tyleček. Makroekonomické ukazovatele podľa neho okrem prekvapivého rastu čínskej ekonomiky neukazujú na akceleráciu boomu. Navyše sa zdá, že Rusko v snahe zvýšiť rozpočtové príjmy zatiaľ nepristúpilo k sľubovanému obmedzeniu produkcie ropy, uvádza analytik a dodáva, že všetko bude závisieť od globálneho ekonomického vývoja.

Čína je najväčším svetovým dovozcom ropy a očakáva sa, že v tomto roku sa bude na raste globálneho dopytu podieľať zhruba 60 percentami. Spolu s Indiou a Blízkym východom by tak pomohla kompenzovať pokles dopytu vo vyspelých krajinách.

Spojené štáty a Brazília tento rok prispejú k miernemu rastu ponuky ropy, a to v rozsahu 1,2 milióna barelov denne. Škrty skupiny OPEC+ dohodnuté v apríli znamenajú, že objemy dodávané skupinou výrobcov odvtedy do decembra klesnú o 850- tisíc barelov denne, uviedla IEA.

Ďalšie dôležité správy

.
Neprehliadnite

Podiel vody, slnka, vetra, biomasy, geotermálneho tepla je v energetickom mixe okolo 17 percent