Firmy Pfizer a BioNTech chcú od polovice februára zvyšovať počty vakcín dodávaných krajinám Európskej únie a do konca marca dodať pôvodne plánované množstvo očkovacích látok. V druhom štvrťroku potom štáty EÚ dostanú o 75 miliónov dávok viac, než počítala pôvodná dohoda. Oznámil to dnes prevádzkový šéf spoločnosti BoiNTech. EÚ v súčasnosti čelí problémom s pomalým rozjazdom očkovania, ktorý sčasti spôsobilo obmedzenie počtu vakcín pôvodne sľubovaných dodávateľmi.

Vakcína vyrábaná americkou a nemeckou firmou je vôbec prvou látkou, ktorú koncom minulého roka začali štáty EÚ používať. V polovici januára však jej výrobcovia oznámili, že obmedzia produkciu a distribúciu, pretože rozširujú výrobnú kapacitu svojho závodu v Belgicku.

certifikát
Neprehliadnite

Vláda spresnila okresy, kde na výnimky z lockdownu netreba nový negatívny test

Prevádzkový riaditeľ nemeckej firmy Sierk Poetting dnes podľa agentúry AFP oznámil, že sa obe spoločnosti chystajú zvýšiť dodávky od týždňa začínajúceho 15. februárom a počas prvého štvrťroka dodať sľúbené množstvo vakcín.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen dnes uviedla, že firma v druhom štvrťroku dodá o 75 miliónov dávok viac, než počítala pôvodná dohoda. Celkom počas tohto roka dostanú krajiny EÚ 600 miliónov dávok jej očkovacej látky.

Spoločnosti sa už podarilo rozšíriť výrobu v belgickom závode, navyše získala licenciu na produkciu v novom podniku v Nemecku, oznámil Poetting.

KK42 Haywards Heath - Na snímke krabičky s fľaštičkami s vakcínou proti koronavírusu, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca 2. januára 2021 v britskom meste Haywards Heath. FOTO TASR/AP
Doses of the COVID-19 vaccine developed by Oxford University and U.K.-based drugmaker AstraZeneca are checked as they arrive at the Princess Royal Hospital in Haywards Heath, England, Saturday Jan. 2, 2021. The UK has 530,000 doses available for rollou
Neprehliadnite

AstraZeneca popiera predaj vakcín objednaných EÚ iným krajinám kvôli zisku

Európska komisia pre 450 miliónov obyvateľov krajín EÚ v rámci spoločných zmlúv objednala celkovo 2,3 miliardy dávok vakcíny. Brusel však v posledných týždňoch čelí kritike, že Spojené štáty, Británia či Izrael získavajú vakcíny rýchlejšie. Komisia tvrdí, že problémy sú na strane dodávateľov. Zásadný spor vedie s firmou AstraZeneca, ktorá najprv oznámila, že do marca dodá namiesto pôvodne plánovaných 80 miliónov dávok len 31 miliónov. Po tlaku zo strany Bruselu zvýšila v nedeľu objem úvodnej dodávky na 40 miliónov.