Pápež František priletel v nedeľu popoludní na pastoračnú návštevu Slovenskej republiky. Na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika ho privítali traja najvyšší ústavní činitelia s delegáciou a slovenskí biskupi. Jeho apoštolská cesta na Slovensku potrvá štyri dni.

Pápež nechce, aby politici skrývali, aký je skutočný život na Slovensku.
Neprehliadnite

Pápež František na Slovensku: Stretol sa s Čaputovou, Hegerom a navštívil aj Luník IX

Pápež priletel s oficiálnou delegáciou a 80 novinármi. Na letisku ho na úpätí predných schodov lietadla privítala prezidentka Zuzana Čaputová.

Vítali ho aj premiér Eduard Heger, predseda parlamentu Boris Kollár, ako aj viacerí slovenskí biskupi. Prítomný bol aj šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok a primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Chlieb a soľ

Členovia detského folklórneho súboru Lúčka v krojoch z Važca privítali pápeža podľa tradície chlebom a soľou. Svätý Otec dostal tiež kyticu z pôvodných slovenských druhov rastlín a bylín.

Pápež František a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas privítania hlavy katolíckej cirkvi na Slovensku. 12. september 2021, Bratislava
Zdroj: TASR
Pápež František a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas privítania hlavy katolíckej cirkvi na Slovensku. 12. september 2021, Bratislava

Na letisku je zároveň približne 500 veriacich z farnosti v bratislavských Vajnoroch, kde v roku 1990 celebroval svätú omšu pápež Ján Pavol II. pri svojej prvej návšteve SR.

Po predstavení delegácií oboch strán a čestnej stráže sa pápež s prezidentkou presunuli do VIP salónika na letisku na krátke stretnutie.

Rozozvučali sa zvony katolíckych kostolov

Krátko po prílete pápeža sa rozozneli zvony katolíckych kostolov na Slovensku, aby veriacich pozvali na modlitbu za pápeža.

Protestné blokovanie cesty z Prešova smerom na Svidník v Nižnej Šebastovej - Cesta do Svidníka nám nie je ľahostajná
Neprehliadnite

Počas návštevy pápeža bude polícia prechodne zatvárať hraničné priechody blízko Bratislavy

Z letiska sa pápež presúva na ekumenické stretnutie na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave, kde bude mať aj príhovor. Následne bude mať súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej (jezuitmi).

Pápež František bude na návšteve Slovenska do 15. septembra. Zavíta do Bratislavy, Košíc, Prešova a Šaštína. Stretne sa s predstaviteľmi verejného života, ako aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. V Šaštíne je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca.

Viac o téme: Pápež František

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo Vatikáne
Neprehliadnite

Cesta pápeža do Maďarska a SR podľa zahraničnej tlače: Orbánom je znechutený, Čaputovou očarený