Slovensko navštívil pápež František. Na významnú spoločenskú udalosť sa zaregistrovali desaťtisíce Slovákov. Najviac z nich chcelo uzrieť naživo najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi najmä v Šaštíne. 

Ako prebiehala cesta pápeža Františka na Slovensku?

12. septembra - Pápež František priletel na Letisko M. R. Štefánika a neskôr sa stretol s predstaviteľmi Ekumenickej rady cirkví na Slovensku
13. septembra - Prezidentka Čaputová oficiálne privítala hlavu katolíckej cirkvi. Pápež František sa stretne s Eduardom Hegerom aj Borisom Kollárom
14. septembra - Pápež František sa letecky presunul na východ Slovenska, kde navštívi Luník IX a odslúži omšu. 
15. septembra - V Národnej svätyni v Šaštíne prebehlo na záver stretnutie a omša s pápežom Františkom

V pondelok (13. 9.) ráno prezidentka Čaputová oficiálne privítala pápeža Františka v areáli Prezidentského paláca. Súčasťou programu bolo ich osobné stretnutie, ale aj stretnutie pápeža s prezidentkinou rodinou. Svätý Otec sa tiež prihovoril stovkám ľudí z rôznych oblastí, či už spoločenskej, kultúrnej alebo politickej.

V utorok (14. 9.) sa pápež František letecky presunul na východ Slovenska, kde odslúžil svätú omšu pred Mestskou športovou halou v Prešove. Neskôr sa presunul do Košíc, kde navštívil sídlisko Luník IX a na Štadióne Lokomotíva v Košiciach sa stretol s mladými. Vo večerných hodinách odletel späť do Bratislavy.

Pápež František na Slovensku
Neprehliadnite

Pápež František jazdí po Slovensku bezemisne – na elektrických škodovkách Enyaq iV

V stredu 15. septembra počas prikázaného sviatku Sedembolestnej Panny Márie sa Čaputová zúčastnil na omši pri Národnej svätyni v Šaštíne, kde mal Svätý Otec homíliu.

Išlo o posledný oficiálny bod apoštolskej cesty pápeža na Slovensku. Následne sa hlava katolíckej cirkvi presunula na letisko v Bratislave. Prezidentka bola prítomná aj pri odlete pápeža Františka naspäť do Vatikánu.

Harmonogram návštevy pápeža Františka na Slovensku

Nedeľa - Bratislava 
15.30 - prílet na Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave a oficiálne prijatie 
16.30 - Ekumenické stretnutie v Apoštolskej nunciatúre a príhovor Svätého Otca 
17.30 - Súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej v Apoštolskej nunciatúre 

Pondelok – Bratislava 
9.15 - Privítanie v Prezidentskom paláci 
9.30 - Návšteva u prezidentky Zuzany Čaputovej v Zlatom salóne 
10.00 - Stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca, kde bude mať pápež František aj príhovor 
10.45 - Stretnutie s biskupmi, kňazmi aj katechétmi v Katedrále sv. Martina, príhovor pápeža Františka 
15.00 - Stretnutie s predsedom vlády a predstavenými Štátneho sekretariátu 
16.00 - Súkromná návšteva centra Betlehem 
16.45 - Stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí, príhovor Svätého Otca 
18.00 - Stretnutie s predsedom parlamentu Borisom Kollárom v Apoštolskej nunciatúre 
18.15 - Stretnutie s predsedom vlády Eduardom Hegerom v Apoštolskej nunciatúre 

Utorok - Košice, Prešov 
8.10 - 9.00 Letecký presun do Košíc 
10.30 - Svätá omša pred Mestskou športovou halou v Prešove 
16.00 - Stretnutie s rómskou komunitou v Košiciach na Luníku IX 
17.00 - Stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach 
18.30 - 19.30 - Letecký presun do Bratislavy 

Streda - Šaštín 
9.10 - Modlitbové stretnutie s biskupmi v Národnej svätyni v Šaštíne 
10.00 - Svätá omša pri Národnej svätyni v Šaštíne 
13.30 - Rozlúčkový ceremoniál na letisku v Bratislave 
13.45 - Odlet do Ríma 

Zdroj: KBS  

Pápež František splnil sľub

Na bratislavskom letisku ho v nedeľu privítala aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Krátky uvítací ceremoniál na letiskovej ploche sa uskutoční o 15.30 h bezprostredne po prílete Svätého Otca na Slovensko,“ priblížil hovorca prezidentky Martin Strižinec. Na letisku bol pri pápežovom príchode aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) a ďalší ľudia.

Pápež František priletel na Slovensko, kde ho na Letisku Milana Rastislava Štefánika privítala prezidentka SR Zuzana Čaputová. 12. september 2021, Bratislava.
Zdroj: TASR
Pápež František priletel na Slovensko, kde ho na Letisku Milana Rastislava Štefánika privítala prezidentka SR Zuzana Čaputová. 12. september 2021, Bratislava.

V decembri ste ma pozvali na Slovensko a dnes plním tento sľub, to boli prvé slová pápeža Františka po príchode na Slovensko, ktoré adresoval prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Uviedla to vo svojom vyhlásení na bratislavskom letisku. Prezidentke bolo cťou a potešením, že mohla na Slovensku privítať Svätého Otca.

„V dobe, v ktorej žijeme, je poznačená bolesťou, smútkom, rozdeľovaním spoločnosti, môže byť jeho príchod naozaj nápomocný k stmeleniu, zmiereniu a pokoju,“ povedala Čaputová. Hlava štátu sa s pápežom po prílete stretla v salóniku na bratislavskom letisku, kde sa ho opýtala, ako sa má. On jej podľa Čaputovej slov odpovedal, že sa cíti, akoby omladol, a táto cesta mu vlieva energiu.

Pápež František na stretnutí s členmi Ekumenickej rady cirkví v Bratislave 12. septembra 2021
Zdroj: TASR
Pápež František na stretnutí s členmi Ekumenickej rady cirkví v Bratislave 12. septembra 2021

Pápež František sa neskôr v nedeľu po svojom prílete do Bratislavy stretol s predstaviteľmi Ekumenickej rady cirkví na Slovensku. Adresoval im dve bratské rady pre šírenie evanjelia slobody a jednoty.

„Teraz vás spája úsek cesty, na ktorom skúšate, aké je krásne, ale zároveň ťažké žiť vieru v slobode. Existuje totiž pokušenie znova sa stať otrokmi, iste, už nie režimu, ale ešte horšieho otroctva. Toho vnútorného otroctva,“ poznamenal pápež.

Ceremoniál v Prezidentskom paláci

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v pondelok ráno v Prezidentskom paláci stretla s pápežom Františkom.

Čaputová sa potom spoločne s pápežom presunula na stretnutie medzi štyrmi očami do zlatého salóna v Prezidentskom paláci. Prítomný tam bol aj tlmočník, pretože prezidentka počas schôdzky hovorila v slovenskom jazyku a pápež v talianskom.

Pápež František a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas privítacieho ceremoniálu v Prezidentskom paláci
Zdroj: TASR

Obvykle je na osobný rozhovor so Svätým Otcom vyhradených 15 minút, hlava štátu však dostala „nadpriemerný čas“. Nasledovalo stretnutie Svätého Otca s úzkou rodinou Čaputovej v Zelenom salóne Prezidentského paláca.

Pápež František na Slovensku
Neprehliadnite

Čaputová darovala pápežovi nabíjaciu stanicu na elektromobily aj pľúcny ventilátor

Pápež spolu s prezidentkou vystúpili na stretnutí s príhovormi. Na podujatí, ktoré sa uskutočnilo po oficiálnom uvítacom ceremoniáli, sa zúčastnilo približne 500 pozvaných hostí zo všetkých sfér politického a spoločenského života.

Predsudky zväčšujú vzdialenosti

Utorkový program pápeža Františka bol naplnený návštevou východu Slovenska, konkrétne miest Prešov a Košice. Najskôr pred Mestskou športovou halou v Prešove odslúžil omšu. Počas homílie vyzval veriach k zachovaniu spomienky na osoby, ktoré sa o nich starali a vychovávali vo viere. Oficiálny program pápeža bol doplnený aj o návštevu v Exercičnom dome Spoločnosti Ježišovej.

V nedeľu 12. septembra 2021 pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenska pápež František. Počas návštevy, ktorá potrvá do 15. septembra, Svätý Otec zavíta do Bratislavy, Košíc, Prešova a Šaštína. Návšteva, ktorej mottom je “ S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom” je prvou cestou pápeža Františka na Slovensko. Počas návštevy Slovenska zavítal pápež František aj do Košíc. Na snímke príchod Svätého Otca na stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach 14. septembra 2021. FOTO TASR – Micha
Neprehliadnite

Pápež navštívil v utorok východ Slovenska, prihovoril sa aj mladým

Nasledovala cesta do Košíc, kde hlavu katolíckej cirkvi privítali tisíce ľudí z rómskej komunity na sídlisku Luník IX. Pápež v príhovore dal dôraz na to, že súdy a predsudky len zväčšujú vzdialenosti. Rovnako vyzdvihol prácu aj s utečencami a väzňami nachádzajúcimi sa na okraji spoločnosti. Posolstvo smeroval aj na rómsku komunitu, ktorú vyzval k poctivej práci a dôstojnosti. 

Desaťtisíce ľudí v Šaštíne

Na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie - patrónky Slovenska - prišlo v stredu na svätú omšu s pápežom Františkom do Šaštína viac ako 50 000 ľudí. Pápež ju slávil na záver štvordňovej pastoračnej cesty na Slovensku. Informuje o tom tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

V nedeľu 12. septembra 2021 pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenska pápež František. Počas návštevy, ktorá potrvá do 15. septembra, Svätý Otec zavítal do Bratislavy, Košíc, Prešova a Šaštína, kde je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca. Návšteva, ktorej mottom je “ S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom” je prvou cestou pápeža Františka na Slovensko. Posledný deň oficiálnej návštevy Slovenska zavítal pápež František na pútnicke miesto v Šaštíne. Na snímke pápež František odchádza p
Zdroj: Martin Baumann

Svätý Otec prešiel pred začiatkom svätej omše vo svojom papamobile pomedzi sektory na otvorenom priestranstve pri národnej bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Ešte pred tým pozdravil ľudí v uliciach Šaštína.

Pápež František ukončil oficiálnu návštevu Slovenska
Neprehliadnite

Pastoračná návšteva na Slovensku sa skončila, Svätý Otec odcestoval

Pápež pred svätou omšou venoval osobitný priestor aj spoločnej modlitbe s biskupským zborom Slovenska na posvätnej pôde pútnickej svätyne.

Po svätej omši čaká hlavu katolíckej cirkvi rozlúčka na letisku a odlet do Ríma.

Viac o téme: Pápež František

Zuzana Čaputová WTC
Neprehliadnite

Vo veku 79 rokov zomrel otec prezidentky SR, Štefan Strapák