Pápež František sa má počas svojej nedeľnej návštevy Budapešti podľa zverejneného programu stretnúť aj s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Avšak krátkosť jeho zastávky v Budapešti - iba niekoľko hodín - v porovnaní s nadväzujúcou štvordňovou návštevou Slovenska podľa diplomatov a svetových katolíckych médií jasne naznačuje Františkove priority, napísala vo štvrtok agentúra Reuters.

Podľa agentúry Františkov krátky pobyt v Budapešti, kde odslúži záverečnú omšu 52. medzinárodného eucharistického kongresu, „podčiarkuje jeho názorové rozdiely s nacionalistickým a protiimigračným maďarským premiérom Viktorom Orbánom“.

Facka Orbánovi

Pápež vyzýva Európu prijímať a integrovať migrantov, aby tak prežila svoju „demografickú zimu“.

Naproti tomu Orbán na minulotýždňovom Strategickom fóre v slovinskom Blede vyhlásil, že dnes sú „všetci migranti moslimovia“. Zároveň zdôraznil, že iba „tradične kresťanská rodinná politika nám pomôže dostať sa z demografickej krízy“.

„Pápežovo rozhodnutie stráviť viac času na Slovensku než v Maďarsku treba chápať v kontexte jeho tvrdej kritiky nacionalisticko-populistických lídrov, ako napríklad maďarského premiéra,“ napísal britský liberálne katolícky týždenník The Tablet.

WA 55 archív Vatikán - Na archívnej snímke z 30. júna 2021 pápež František prichádza na pravidelnú generálnu audienciu s obmedzeným počtom veriacich na Nádvorie sv. Damaza, ktoré je súčasťou Apoštolského paláca vo Vatikáne. Pápež František sa v nedeľu popoludní 4. júla 2021 vydal do nemocnice na plánovanú operáciu. Pápež, ktorý na poludnie ako obvykle predniesol modlitbu Anjel Pána s veriacimi zhromaždenými na Svätopeterskom námestí, opustil popoludní svoj domov v Casa Santa Marta. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Pápež zverejnil svoj presný program na Slovensku. Stretne sa s mladými i rómskou komunitou

Počas marcového letu z Iraku František pred novinármi poznamenal, že jeho cesta do Budapešti „nebude návštevou krajiny, ale bude to len kvôli omši“. Očakáva sa na nej účasť približne 75-tisíc ľudí.

Americký dvojtýždenník National Catholic Register informoval, že viacerí maďarskí štátni aj cirkevní predstavitelia sa snažili presvedčiť pápeža, aby v ich krajine pobudol dlhšie, avšak bezvýsledne. Noviny to označili za „obrovskú facku“ Orbánovi.

Z Maďarska utečie

Na novinársku otázku počas štvrtkovej tlačovej konferencie vo Vatikáne o tom, prečo chce pápež zjavne „utiecť z Maďarska“, odpovedal hovorca Vatikánu Matteo Bruni, že Františkova cesta do Budapešti je „duchovnou púťou“ a treba ju chápať v náboženskom kontexte.

Reuters ďalej píše, že Slovensko je síce proti nekontrolovanému prílevu migrantov, avšak postoje jeho predstaviteľov nie sú ani zďaleka také ostré ako Orbánove.

EBE 40 Vatikán - Na snímke pápež František bozkáva dieťa počas pravidelnej generálnej audiencie v Aule Pavla VI. vo Vatikáne 18. augusta 2021. FOTO TASR/AP


Pope Francis kisses a child during his weekly general audience at the Vatican, Wednesday, Aug. 18, 2021. (AP Photo/Gregorio Borgia)
Neprehliadnite

Uvoľnenie opatrení pri návšteve pápeža vyvolalo medzi politikmi súhlasné reakcie i kritiku

The Tablet si všimol aj nedávne vyhlásenie pápeža Františka, že nevie, či ho Orbán v Budapešti príde pozrieť. Podľa britského týždenníka išlo o „jasný signálv dištancovania sa. „Ak sa aj stretnú, nemožno čakať, že pápež bude celý vysmiaty, komentoval The Tablet.

V pápežovom programe v Budapešti figuruje aj krátke stretnutie s maďarským prezidentom Jánosom Áderom.

Očarený environmentálnou právničkou

Dlhá pápežova návšteva na Slovensku môže podľa týždenníka The Tablet, ktorý cituje diplomata pôsobiaceho v Bratislave, súvisieť aj s dobrým dojmom, ktorý na Františka urobila Zuzanu Čaputová počas svojej vlaňajšej návštevy vo Vatikáne (na titulnej snímke).

Táto bývalá environmentálna právnička „predstavuje novú generáciu európskych lídrov, ktorá je v ostrom kontraste s niektorými nevýraznými mužmi z minulosti“, uviedol The Tablet.

Maďarská Népszava, ktorá tiež citovala The Tablet, dokonca napísala, že slovenská prezidentka pápeža pri stretnutí vo Vatikáne „očarila“.

Britský týždenník poukázal aj na blížiacu sa Konferenciu OSN o zmene klímy (COP26), ktorá sa bude konať v škótskom Glasgowe v prvej polovici novembra aj s účasťou pápeža. Možno teda od neho aj na Slovensku očakávať výzvy na ochranu planéty a tiež na podporu mladých ľudí a marginalizovaných komunít, napísal The Tablet.

Stihnú pripraviť zodpovední Luniku IX na dôstojné privítanie pápeža Františka?
Neprehliadnite

Prezidentka Luník IX nevybrala, ohradzuje sa jej kancelária voči kritike pápežovho programu