Kancelária prezidenta SR sa ohradila voči zavádzajúcim vyjadreniam Andreja Danka. Zdôraznila, že prezidentská kancelária neorganizuje a nevyberá miesta, na ktoré počas septembrovej návštevy Slovenska zavíta pápež František. Reagovala tak prostredníctvom hovorcu na tvrdenia lídra SNS, že prezidentka Zuzana Čaputová intervenovala za to, aby Svätý Otec navštívil aj košické sídlisko Luník IX.

„Prezidentská kancelária participuje na príprave návštevy, zodpovedá však iba za body programu v Prezidentskom paláci, kde sa uskutoční oficiálny privítací ceremoniál a takisto stretnutie s osobnosťami politického a spoločenského života a zástupcami diplomatických misií,“ zdôraznil hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Pripomenul, že za pastoračnú časť pápežovej návštevy je zodpovedná Konferencia biskupov Slovenska (KBS) a Svätá stolica (Vatikán). V súvislosti so zámerom navštíviť rómske sídlisko je podľa neho potrebné vnímať fakt, že pápež je od začiatku svojho pontifikátu známy tým, že bežne navštevuje aj periférie a vyhľadáva stretnutia s ľuďmi, ktorí na nich žijú.

„Preto sa rozhodol, že v Košiciach navštívi aj sídlisko Luník IX, kde sa stretne s rómskou komunitou a ocení aktivity miestnych saleziánov, ktorí tam dlhodobo pôsobia a dôverne poznajú každodenné problémy miestnych obyvateľov. Ich komunitné centrum ponúka kultúru a rôzne voľnočasové aktivity. Oni sami považujú návštevu pápeža za veľkú ľudskú a duchovnú vzpruhu,“ dodal Strižinec.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR
Prezidentka SR Zuzana Čaputová

Zároveň za prezidentskú kanceláriu vyjadril sklamanie nad tým, že „šľachetný úmysel Svätého Otca je zneužitý v politickom súboji na zviditeľnenie, a navyše zavádzanie a manipulovanie s verejnou mienkou“.

Líder SNS vo svojich videách na sociálnej sieti tvrdí, že za výberom Luníka IX je práve prezidentka. Hlavu štátu kritizuje, že namiesto toho, aby Svätému Otcovi ukázala tradície, historické hodnoty a ponúkla mu možnosť navštíviť pútnické miesto Levoču, chce mu ukazovať problémy a celú tému politicky zneužiť.

Pápež František navštívi Slovensko 12. až 15. septembra. Okrem Bratislavy zavíta aj do Košíc, Prešova a zúčastní sa na púti v Šaštíne.

WA 55 archív Vatikán - Na archívnej snímke z 30. júna 2021 pápež František prichádza na pravidelnú generálnu audienciu s obmedzeným počtom veriacich na Nádvorie sv. Damaza, ktoré je súčasťou Apoštolského paláca vo Vatikáne. Pápež František sa v nedeľu popoludní 4. júla 2021 vydal do nemocnice na plánovanú operáciu. Pápež, ktorý na poludnie ako obvykle predniesol modlitbu Anjel Pána s veriacimi zhromaždenými na Svätopeterskom námestí, opustil popoludní svoj domov v Casa Santa Marta. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Pápež zverejnil svoj presný program na Slovensku. Stretne sa s mladými i rómskou komunitou