Organizátor hromadných podujatí si môže zvoliť režim na základe podmienok uvedených v COVID automate a v súlade s vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ). V súvislosti so zmenou podmienok účasti na verejných podujatiach v programe návštevy pápeža Františka na Slovensku to uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

V mene rezortu zároveň vyzvala všetkých účastníkov podujatí s pápežom, aby dôsledne dodržiavali všetky protiepidemické opatrenia. „A to nielen počas svätých omší a verejných stretnutí, ale napríklad počas prepravy verejnou dopravou, pri čakaní na vstup do sektorov či po skončení podujatí a návrate domov,“ dodala hovorkyňa.

Cigániková rozumie prehodnoteniu rozhodnutia

Rozhodnutie o tom, že na verejné podujatia počas návštevy hlavy katolíckej cirkvi budú mať prístup aj nezaočkovaní, ocenilo hnutie Sme rodina. „Vždy sme boli za to, aby sme ľudí nerozdeľovali do dvoch skupín a nezaočkovaných nijako nediskriminovali, preto túto zmenu rozhodnutia organizátorov vítame,“ uviedlo tlačové oddelenie hnutia.

EBE 59 Vatikán - Na snímke pápež František prednáša posolstvo veriacim počas prvej generálnej audiencie po letnej prestávke v Aule Pavla VI. vo Vatikáne 4. augusta 2021. FOTO TASR/AP


Pope Francis attends his weekly general audience in the Paul VI hall at the Vatican, Wednesday, Aug. 4, 2021. It was Francis' first general audience since undergoing planned surgery to remove half his colon for a severe narrowing of his large intestine on July 4, his first major surgery since he became pope in 201
Neprehliadnite

Vláda na príchod pápeža na Slovensko vyčlenila vyše päť miliónov eur a do 1 300 vojakov

Prehodnoteniu pôvodného rozhodnutia a „zrovnoprávneniu“ očkovaných i nezaočkovaných v tomto prípade rozumie aj poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková. „Vzhľadom na to, že aj na iných hromadných podujatiach bol umožnený väčší počet ľudí po rozdelení do sektorov, bolo by nespravodlivé brániť tomu v prípade stretnutia s pápežom,“ uviedla na sociálnej sieti.

Jedným dychom však poslankyňa zdôrazňuje, že masové podujatia zvyšujú epidemiologické riziko. „Preto bude nutné, aby organizátor zabezpečil riadnu kontrolu a aby návštevníci poctivo dodržiavali odstupy, kde to ide, a nosili rúška,“ dodala predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo.

Zmenu podmienok účasti na podujatiach s pápežom víta aj strana Hlas-SD, pôvodné nastavenie považovala za nezmyselné, diskriminujúce a rozdeľujúce spoločnosť.

S kritikou na sociálnej sieti, naopak, vystúpil poslanec OĽANO Andrej Stančík, uvoľnenie opatrení označil za nezodpovedný krok, ktorým KBS podľahla politickému populizmu. „V čase prudko rastúceho počtu nakazených je to obrovský hazard, ktorý sa nám veľmi škaredo vypomstí na epidemickej situácii a, žiaľ, aj na počte obetí,“ napísal na sociálnej sieti.

Heger do zmeny pravidiel nezasahoval

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) nijakým spôsobom nezasahoval do zmeny pravidiel v súvislosti s návštevou verejných podujatí, na ktorých vystúpi pápež František. Uviedla to premiérova hovorkyňa Ľubica Janíková. „Išlo o rozhodnutia organizátora, teda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktorý musí konať v súlade s platnou vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR," dodala.

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) v sobotu (4. 9.) oznámila, že verejné podujatia počas návštevy pápeža Františka v Prešove, Košiciach a Šaštíne budú napokon dostupné aj pre nezaočkovaných v režime OTP (očkovaní, testovaní a po prekonaní ochorenia covid-19). Nezaočkovaní návštevníci sa budú musieť evidovať v registrácii OTP, ktorá sa na stránke navstevapapeza.sk spustí v pondelok 6. septembra.

Pápež v nedeľu (5. 9.) zhromaždeným na Námestí svätého Petra hovoril aj o svojej blížiacej sa ceste do Budapešti a na Slovensko. „Pozdravujem tých, ktorí ma očakávajú a s ktorými sa ja sám z celého srdca túžim stretnúť,“ povedal František týždeň pred začiatkom svojej 34. apoštolskej cesty, informuje portál Vatican News.

 Ochrankárom odovzdali nové motocykle, využijú ich aj počas návštevy pápeža
Neprehliadnite

Štátni ochrankári fasovali pred návštevou pápeža nové motorky, vyšantili sa s nimi na letisku